2019 Yılı Yıl Sonu Dolar Kuru Tahmini Ne Kadar?

Yatırımlarını dolar üzerinden değerlendirenlerin merak ettiği konuların başında “dolar yıl sonunda ne kadar olur” sorusunun cevabı gelmektedir. Gerçekten döviz yatırımı yaparak uzun vadede para kazanmak isteyenler, yatırımlarının TL karşısında değer kazanmasını arzu etmektedir. Dolayısıyla eğer doların TL karşısında değer kazanması durumu söz konusu olmayacaksa, yatırımcılar dikkatlerini başka alanlara çevirecektir.

Bu yazımızda çeşitli kişi ve kurumların görüşleri doğrultusunda dolar kuru yıl sonu tahmini 2019 itibariyle ne olacağı sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

2019 Yılı Yıl Sonu Dolar Ne Kadar Olur?

Doların 2019 yılı yıl sonu itibariyle ne kadar olacağı sorusu aslında Türkiye’nin ekonomi disiplini, ithalat-ihracat dengesi, ülkelerin merkez bankalarının aldığı ekonomi kararları, iç ve dış siyasetteki gelişmelerle yakından ilgilidir. Özellikle FED ve Avrupa Merkez Bankalarının döviz kararları doların yıl sonu ne kadar olacak sorusunun cevabını oluşturacaktır. Bununla birlikte ülkemiz Merkez Bankası ile bazım kişi ve kuruluşların doların yıl sonu ne kadar olacağına dair tahminleri bulunmaktadır.

Şimdi bu tahminlere bakalım:

Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar Kuru Tahmini 2019 Yılı İçin Nedir?

Merkez Bankası tarafından ekonomi alanında yapılan açıklamalar yatırımcılar ve ekonomistler için son derece önemlidir. Bunun yanında Türkiye’nin para politikasını belirleme konusunda söz sahibi olan Merkez Bankası, dolar ya da diğer para birimleri karşısında TL’nin değer kaybı yaşamaması için Hazine ve Maliye Bakanlığı ile birlikte gerekli tedbirleri de almaya yetkilidir.  

Merkez Bankası yıl sonu dolar kuru tahmini 2019 yılı için 6,18 TL olarak açıklamıştır. 

Mahfi Eğilmez Yıl Sonu Dolar Kuru Tahmini 2019 İçin Ne Kadar?

2019 yılı başlarında ünlü ekonomist Mahfi Eğilmez’in Altınbaş Üniversitesi’nde katılmış olduğu bir toplantıda yıl sonu dolar kuru tahminini 7,50 TL şeklinde açıkladığı yönünde sosyal medyada bilgi dolaşmaya başlamıştı. Ancak Mahfi Eğilmez, kendisine ait olan “www.mahfiegilmez.com” internet adresinden yaptığı açıklamada kendisinin böyle bir açıklamasının olmadığını ifade etmiştir. Bu nedenle Mahfi Eğilmez’in dolar kuru tahminin olmadığını ifade etmemizin bilgi kirliliğinin önüne geçmek adına önemli olduğunu düşünüyoruz.

2019 Yılı IMF Yıl Sonu Dolar Kuru Tahmini Nedir?

Mahfi Eğilmez, Altınbaş Üniversitesi’nde verdiği konferansta yıl sonu dolar kuru tahminindeki dengesizliği göstermek için IMF’nin yıl sonu dolar kuru tahminine yer vermiştir. Mahfi Eğilmez, bu karşılaştırma tablosuna göre IMF yıl sonu dolar kuru tahminini 10,21 TL olarak belirttiğini ifade etmiştir. Ancak burada IMF’nin ifade edilen bu tahmini veriyi teyit etmediğini belirtmeliyiz.

Erol Mütercimler Yıl Sonu Dolar Kuru Tahmini Ne Kadar?

Ünlü stratejist Erol Mütercimler, katıldığı bir televizyon programında kendisine yöneltilen yıl sonu dolar kuru tahmini hakkında açıklamalarda bulundu. Ayağı yere basan ekonomistlerin dolar kuru hakkında 10 – 11 lira gibi rakamları telaffuz ettiğini belirten Mütercimler, doların TL karşısında bu kadar yüksek bir değere ulaşmamasını aksi halde İran ve Venezuella’da olduğu gibi bir iç karışıklığın olabileceğini ifade eden açıklamalarda bulundu. 

Erol Mütercimlerin açıklamalarına ilişkin videoyu aşağıda izleyebilirsiniz:

2019 Yılında Dolara Yatırım Yapmak Mantıklı Mı?

Yukarıda Merkez Bankası ve diğer kişilerin dolar üzerindeki tahminlerine yer verdik. Burada Merkez Bankası’nın verilerinin dikkate alınmasının önemli olduğunu ifade etmeliyiz. Çünkü ülkemizde para politikası konusunda söz sahibi olan bir kurumun tahminlerinin yatırımcılar için daha belirleyici olacağı ortadadır. Merkez Bankası’nın dolar hakkındaki tahmin ve açıklamalarına www.tcmb.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Merkez Bankası 2019 yılı yıl sonu dolar kuru tahminini 6,18 TL olarak  açıkladığı dikkate alındığında, dolar yatırımının kazandıracağı ortadadır. Çünkü bugün için doların 5,30 seviyelerinde olduğu düşünülürse, yıl sonu itibariyle 0,80 TL’lik artış söz konusu olacaktır. Dolayısıyla bu artış her 1000 dolar için 800 TL kazanç anlamına gelecektir.

2019 Yılı Yıl Sonu İtibariyle Dolar Çift Haneli Rakamlara Ulaşır Mı? 

Doların yıl sonu itibariyle 10 lira, 11 lira hatta daha da fazla olacağını ileri sürenler ve sosyal medyada da bunları yayanlar vardır. Doların mevcut şartlarda bu denli afaki rakamlara ulaşması, en azından kısa vadede, mümkün değildir. Çünkü Türk ekonomisi sanıldığı kadar büyük bir krizin içinde değildir. Ayrıca gerek Hazine ve Maliye Bakanlığı gerekse Merkez Bankası doların seyrine ilişkin gerekli tedbirleri almaktadır. Dolayısıyla spekülatif yönlendirmeler veya yapısal ekonomik kriz çıkmadığı sürece doların afaki seviyelere ulaşması mümkün görünmemektedir.

“Görüş, öneri, talep ve sorularınızı aşağıdaki yorum bölümüne yazın. Uzmanlarımız en kısa süre içinde cevaplasın.”

İlginizi Çekebilir: Dolar üzerinde yatırım yapmak istiyorsunuz ancak ne zaman dolar almalıyım sorusunun cevabını merak ediyorsanız bağlantıdaki yazımızı mutlaka okumalısınız.

Soru Sorabilir veya Yorum Yapabilirsiniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.