Apartman Aidatı Ödenmezse Ne Olur?

apartman aidat

Apartman Aidatları Nasıl Hesaplanmaktadır?

Toplu olarak bir yerde yaşamanın ve bu suretle ortak bir alanı paylaşmanın bir maliyeti gerektirdiği bilinen bir gerçektir. Şehirleşmenin gelişmesi, arazilerin azalması ve nüfus yoğunluğunda yaşanan artış hali ile insanların aynı bina içinde yaşamalarını neredeyse zorunlu kılmıştır. Dolayısıyla  bu yaşam alanının belirli bir düzen içinde sürdürülebilmesi için belli bir miktar parasal katkı sağlanması gerekmektedir. İşte Kat Mülkiyeti Kanunu uyarınca apartman ve sitede oturmakta olan kat maliklerinden ya da kiracılarından belirli miktarda ücret alınmaktadır. Bu apartman aidatları ise apartmanın ya da sitenin ihtiyaçları doğrultusunda belirlenmektedir.

Mesela oturmuş olduğunuz apartman içerisinde havuz, bahçe, koşu parkuru gibi alanlar bulunuyor ise bu alanların onarımı ve bakımı için belli miktarda gider yapılmaktadır. Bunun yanı sıra; elektrik, görevli, apartman temizliği gibi koşulların sağlanması sonucunda yapılmış olan giderler toplanarak ortalama daire başına bölünerek belirlenmektedir.

Bu belirlenen ücret aidat olarak adlandırılmaktadır. Bu aidatlar aylık olarak apartman yöneticisine ya da görevli kişilere yapılmaktadır. Aynı zamanda bu aidatlar apartman düzenine göre günlükte alınmaktadır.

Kat mülkiyet kanunu doğrultusunda aksi belirlenmedikçe apartman aidatları tüm malikler tarafından ödenmek zorundadır. Aidatların belirlenmesinde konusunda fazla alındığını ya da gerekli olmadığını düşünüyorsanız bağlı bulunduğunuz muhtarlığa giderek kat mülkiyet kanunu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Apartman Aidatı Ödenmezse Ne Olur?

Kat malikleri, aralarında başka bir anlaşma olmadıkça, kapıcı, bahçıvan ve bekçi giderlerine aidat denilmektedir. Ayrıca kat malikleri, ana gayrimenkul sigorta primlerine ve ortak yerlerin bakım, onarım ve koruma giderleri ile diğer giderlerine, kendi arsa payına doğrultulu olarak katılmak zorundadır.

Apartman aidatı ödenmez ise kanunlar çerçevesinde malik sahibi icralık olabilir. Bu gider ve avans payının tamamını ödemeyen kat maliki, ödeme için geciktiği günler aylık %5 oranında gecikme tazminatı ödemektedir.

Ayrıca %5 tazminatın ödenmemesi durumunda, maliğin oturmakta olduğu dairenin mülkiyet hakkı, diğer kat malikleri tarafından hâkimden isteme hakkını doğurmaktadır.

Boş Daireye Aidat Verilir Mi?

Mülkiyet kanunu kapsamında aidat hükümlerine göre, kullanılmayan daireler için aidat ödemesinin yapılması gerekmektedir. Boş daireye aidat vermek istemeyen malik sahipleri, bu daireleri için aidat vermek zorundadırlar.

Bu zorunluluğu yerine getirmek istemeyen malikler hakkında icra takibi yapılabilmektedir. Söz konusu durum hakkında kanun hükümlülüklerini şu şekilde sıralayabiliriz;

— Kat malikleri, tesis üzerinde ki kullanım hakkından vazgeçmek ya da bağımsız olarak bulunmuş olduğu yerin durumu dolayısı ile söz konusu hizmetlerden faydalanmaya lüzum bulunmadığı gerekçesi ile bu gider avans payını ödemekten kaçınamaz.

-Aidat adı altında gider parasını ödemeyen kat malikleri hakkında, diğer kat malikleri tarafından dava açılabilir.

-Gider payının tamamını ödemeyen malikler, ödemede gecikmiş oldukları her gün için % 5 oranında gecikme zammını ödemek zorundadırlar.

Soru Sorabilir veya Yorum Yapabilirsiniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.