Asgari Ücretliye Konut Kredisi Verilir Mi

Konut sahibi olmak herkesin hayalidir. Özellikle kira giderinin gelirin büyük bir kısmını oluşturduğu yerlerde bir ev sahibi olarak kira derdinden kurtulmak en çok istenen şey olsa gerek. Ancak gelir durumu düşük olan kişilerin bir ev sahibi olması neredeyse imkansız görünmektedir. Özellikle asgari ücretin düşük olduğu ülkemizde asgari ücretli birinin para biriktirerek ev sahibi olması çok zordur. Bu nedenle asgari ücretlilerin toplu parayı borç alıp bunu taksitle geri ödeyerek ev sahibi olması en uygun yol olarak görünmektedir. Bununla birlikte ev sahibi olmak için ihtiyaç duyulan arayı eşten dosttan bulup buluşturarak bir araya getirmek günümüz koşullarında neredeyse imkansızdır. Bu durumda asgari ücretle çalışanların bu yöndeki ihtiyaçlarını giderebilmeleri için akla gelen ilk yol banka kredisi olmaktadır. Ama asgari ücretliye konut kredisi verilir mi, asgari ücretle çalışan kişi ev kredisi alabilir mi, asgari ücretle çalışan konut kredisi çekebilir mi, asgari ücretli en fazla ne kadar kredi çekebilir şeklinde bir çok soru akla gelmektedir.

Bu yazımızda asgari ücretle çalışan kişilerin konut kredisi alıp alamayacağı sorusuna cevap arayacağız. O halde soruya tekrar dönersek;

Asgari Ücretli Konut Kredisi Çekebilir Mi?

Bankalar konut kredisi için kendilerine başvuran kişilerin öncelikle almış oldukları krediyi ödeyip ödeyemeyeceklerine bakar. Bu anlamda bankaların ilk baktığı şey kişinin düzenli bir gelirinin olup olmadığıdır. Geliri nereden ve ne şekilde elde ettiği bankayı ilgilendirmemektedir. Önemli olan kişinin düzenli olarak bir gelir elde etmesi ve düzenli olarak elde ettiği bu geliri gösterebilmesidir. Bu nedenle ev kredisi çekmek isteyen kişi ister asgari ücretli olsun ister daha fazla gelir elde eden kişi olsun banka için fark etmemektedir. Dolayısıyla düzenli gelir elde eden asgari ücretle çalışanlar ev kredisi alabilir.

Asgari Ücretle Çalışan Ev Kredisi Nasıl Alabilir?

Asgari ücretle çalışan kişi ev veya konut kredisi almak için bankaya ön başvuru yapması gerekiyor. Bu ön başvurunun üzerine banka bir ekspertiz görevlendirerek satın almak istenen konutun değeri ve krediye uygun olup olmadığı değerlendiriliyor. Şayet ekspertiz konutun krediye uygun olduğunu tespit ederse banka, evin değerinin en fazla %75’ine kadarına kredi verilebilmektedir. Bu arada unutulmaması gereken ekspertiz ücretini kredi almak isteyen kişi ödemek zorundadır.

Banka evin değerinin tespiti üzerine yukarıda belirttiğimiz üzere verebileceği krediyi tespit eder. Bu aşamadan sonra asgari ücretlinin aldığı krediyi ödeyip ödeyemeyeceğine bakar. Bu anlamda asgari ücretlinin gelir durumu, kaç yıldan beri sigortalı olduğu, düzenli bir gelir elde edip etmediği ve kredi notu konularına bakar. Şayet bu konularda bir sorun tespit edilmezse asgari ücretliye ev kredisi verilir. Unutulmamalıdır ki  asgari ücretliye kredi verilirken elde ettiği gelirin en fazla %50’sine kadarı kredilendirilir. Yani bugün 1400 TL maaş alan bir asgari ücretli en fazla aylı 700 TL taksitle geri ödemeli kredi çekebilir.  Elbette banka ile anlaşılırsa maaşın %75’ine kadarı kredi taksiti olarak belirlenebilir.

Asgari Ücretle Çalışan Yüksek Miktarda Ev Kredisi Nasıl Alabilir?

Asgari ücret üzerinden konut kredisi almak isteyen kişilere verilecek kredi miktarı yüksek olmayacaktır. Bu nedenle alınan kredi de muhtemelen satın alınmak istenen evin değerini karşılamayacaktır. Peki asgari ücretle çalışan yüksek miktarda konut kredisini nasıl alabilir?

Yüksek miktarda kredi alabilmek için kredi almak isteyen asgari ücretlinin bankaya teminat göstermesi gerekmektedir. Bunun için asgari ücretlinin varsa araba, tarla gibi değerli bir eşyasını teminat olarak gösterebileceği gibi kefil de gösterebilir. Ancak gösterilecek kefilin yüksek düzenli gelir sahibi olması ve kredi notunun yüksek olması zorunludur.

Kefil gösterilmesi halinde bankaya karşı hem kefil hem de borçlu aynı düzeyde sorumlu olmaktadır. Yani asıl borçlu borcu ödemezse banka doğrudan kefile gidip borcu ödemesini isteyebilir. Dolayısıyla krediyi kullanan kişinin taksitlerini zamanında ödemesi gerekiyor. Şayet asıl borçlu taksitini zamanında ödemedi kendisine tanınan 90 gün içinde de ödeme yapmamışsa, kefil bu borcu ödemek zorunda kalacaktır.

Soru Sorabilir veya Yorum Yapabilirsiniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.