AVEA İle Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bankalarla olan kredi ilişkilerimizde kredi notu çok önemlidir. Hatta kredi alıp alamayacağınız kredi notuna göre belirlenmektedir. Kredi notu düşük olanların kredi alamadığı ya da çok ağır koşullarda kredi alabildiği dikkate alındığında kredi notunun önemi kendiliğinden ortaya çıkmaktadır. Peki kredi notu nasıl öğrenilir? Bireysel kredi notu nasıl sorgulanır? Ücretsiz olarak kredi notu öğrenilebilir mi? SMS ile kredi notu öğrenme nasıl olur? Avea kredi notu sorgulama nasıl yapılır?

Avea Kredi Notu Sorgulama Nedir?

Avea kredi notu sorgulama, Kredi Kayıt Bürosu (KKB) ile Avea’nın işbirliği ile hayata geçirilen bir projedir. “Findeks Kredi Notu Sorgulama Servisi” sayesinde bireyler finansal performans bilgilerini yani kredi notlarını, bankaya gitmeye gerek kalmadan tek bir kısa mesajla öğrenebilmektedir.

Son zamanlarda teknolojik ilerlemeye paralel olarak bankacılık sektörü de teknolojiden nasibini almış durumdadır. Oluşturulan Kredi Kayıt Bürosu sayesinde hem asıl borçluların hem de bu borca kefil olanların ya da kefil olacakların kredi sicilleri tutulmaya başlamıştır. Bu sayede bankalar kredi tahsis ederken hem asıl borçlunun hem de kefilin borç ödeme istikrarı, risk durumu ve gelir durumu gibi bilgilere kolaylıkla ulaşabilmektedir. İşte Avea da Kredi Kayıt Bürosu ile yapmış olduğu işbirliği sayesinde müşterilerine kredi notu bilgilerine kolaylıkla ulaşabilme imkanı oluşturmuştur.

Avea Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Avea kredi notu sorgulama için yapmanız gereken tek şey, Avea’nın belirlediği numaraya kısa mesaj göndermekten ibarettir. Avea SMS ile Kredi Notu öğrenmek için cep telefonunuzun mesaj kısmına giriyorsunuz. Buraya TC. kimlik numaranızı yazıyorsunuz ce 1122’ye kısa mesaj olarak gönderiyorsunuz. Kredi notunuza ait bilgiler de yine kısa mesaj olarak cep telefonunuza hemen gönderiliyor.

Avea ile kredi notunuzu öğrenmek için Avea abonesi olmanız gerektiğini unutmamalısınız. Yani başka cep teelfonu operatörünün aboneleri bu şekilde kredi notlarını öğrenemeyecektir.

Avea SMS ile kredi notu sorgulama ücreti ne kadardır? Elbette Avea ile kredi notu sorgulama ücretsiz değildir. Avea ile kredi notu öğrenmenin bedeli işlem başı 9 TL’dir.

Kredi Notunu Öğrenmek Ne İşinize Yarar?

Kredi notunuzu ve kredi risk durumunuzu öğrenmek kredi başvurularınızda size referans olacaktır. Daha önce de söylediğimiz üzere kredi notu düşük olanlar ya kredi alamamakta ya da ağır koşullar altında örneğin ipotek göstererek, kefil göstererek kredi alabilmektedir. Şayet kredi notunuzu bilirseniz, kredi başvurusu yaparken kredi notunuzun durumuna göre hareket edebilirsiniz. Yine kredi notunuz düşük ise bunun sebeplerini araştırarak kredi notunu yükseltmenin yollarını araştırabilirsiniz.

Kredi notunu yükseltmenin yolları hakkında detaylı bilgi edinmek için “Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?” başlıklı makalemizi buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Kredi Notu Hayatınızın Her Anını Etkileyebilir ve Her Yerde Karşınıza Çıkabilir?

Kredi notu sadece bankaların değil ileride alışveriş dünyasının da dikkate alacağı bir kriter haline gelecektir. Özellikle taksitle ürün satışı yapan işletmeler, yakın bir gelecekte, müşterinin daha önceki kredi borçlarını ödeme istikrarını tek bir tuşla öğrenebilecektir. Dolayısıyla kredi borçlarını zamanında ödemeyen bir kimsenin taksitle ürün satın alması da risk oluşturabileceğinden bu kişiye taksitle ürün ya da hizmet satışı yapılmayabilecektir. Ev alırken, araba alırken ya da bir gayrimenkul alırken kredi notu size referans olabilecektir.

Kredi notunu neler etkiler ve kredi notunu öğrenmenin yollarını merak ediyorsanız, “Kredi Notu Hesaplama ve Kredi Notu Öğrenme Yöntemi” başlıklı makalemizi buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Soru Sorabilir veya Yorum Yapabilirsiniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.