Bankalar Aracın Değerinin Tamamına Kredi Veremeyecek

Yeterli nakit olmadan taşıt almak için araç kredisi  iyi bir çözüm yoludur. Ancak araç kredisi aracın değerinin tamamına verilmemektedir. Aracın kasko değerinin belirli bir yüzdesine kadar araç kredisi verilmektedir. Bununla birlikte aracın değerinin yüzde kaçına kadar kredi verilebileceği konusu bankadan bankaya değişiklik göstermekteydi. Hatta bir çok banka aracın ilk 50 bin TL’lik kısmı için %75 sonraki değer için ise %50’si kadar kredi vererek karma kredilendirme yöntemini uyguluyordu. Bu karışıklık ve farklılıkları ortadan kaldırmak amacıyla araç kredisinde uygulanacak yüzde miktarı tüm bankalar için ortak uygulanacak şekilde değiştirildi.

Aracın Ne Kadarına Kredi Çekebilirim?

Bankaların Kredi İşlemlerine Yönelik Yönetmelik’te yapılan değişiklik 12.12.2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı. Yapılan bu değişiklik ile taşıt kredisi için yeni bir uygulama getirildi. Bu uygulamaya göre sıfır araçlar için aracın fatura değeri, ikinci el araçlar için ise aracın kasko değeri üzerinden taşıt kredisi verilecek ve bu kredi aracın değerinin yüzbin lirayı aşıp aşmadığına göre farklı formülle hesaplanacak.

Yapılan yönetmelik değişikliğine göre araç için alınabilecek kredi miktarı şu şekilde belirlenecektir. Tüketicilerin araç kredisi için bankaya başvurmaları halinde banka, araç sıfır ise aracın fatura değerine, ikinci le araç ise aracın kasko değerine bakacak;

 • Eğer aracın değeri 100 bin TL ve altında ise verilecek kredi aracın değerinin %70’ini aşamayacaktır. Örneğin 100 bin TL’lik bir araç için en fazla 70 bin TL kredi alınabilecektir.
 • Şayet aracın kasko değeri 100 bin liranın üzerindeyse bedelin ilk 100 bin lirasında kadar olan kısmı için %70, 100 bin lirayı aşan kısım için ise %50 oranında kredi verilebilecektir. Örneğin 150 bin TL’lik araç için kredi alınacak ise ilk 100 bin TL için en fazla %70 kredi verilebileceğinden 70 bin TL, kalan 50 bin TL için de %50 kredi verilebileceğinden 25 bin TL alınabilir. Dolayısıyla 150 bin TL için alınabilecek en fazla kredi 95 bin TL olacaktır.

Araç Kredisi Ne Kadar Sürede Geri Ödenmelidir?

Bankadan alınabilecek kredi miktarı yukarıda yer verdiğimiz şekilde olacaktır. Peki taşıt kredisi ne kadar sürede geri ödenmelidir? Araç kredisi aslında bir ihtiyaç kredisidir. Bu nedenle ihtiyaç kredisinin tabi olduğu şartlar geçerlidir. Bu anlamda taşıt kredisi de en fazla 48 ay vade ile alınabilir.

Taşıt kredisi alındığında, kredinin devamı süresince araç üzerine rehin şerhi konulmaktadır. Kredi borcu bittiğinde bu şerh kaldırılmaktadır.

Araç Kredisi Nasıl Alabilirim?

Araç kredisini alabilmek için belirli şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Bu şartları şöyle sıralayabiliriz.

 • Kredi notu yüksek olmalı. KKB skoru düşük olanlar, kredi notu nedeniyle kara listeye girenler, kredi sicili bozuk olanlar araç kredisi alamazlar.
 • Sabit ve düzenli gelirin bulunması gerekiyor.
 • Üzerinizde gelirinizi aşan başka bir kredinin bulunmaması gerekiyor. Araç kredisi almanız halinde gelirinizi en fazla %70’lik kısmı krediye gidecekse bankalar sizi riskli müşteri kabul edip kredi vermeyebilir.
 • İkinci el araçlar için eksperin krediye uygunluk raporu vermesi şarttır.

Bu koşulların sağlanması halinde bankalardan araç kredisi almanızda bir engel bulunmamaktadır. Araç kredisi almak için bankanın en yakın şubesine başvurmanız yeterli olacaktır. Başvuru sırasında sizden şu belgeleri isteyeceklerdir:

 • Gelir belgesi ya da maaş bordrosu
 • Kimlik fotokopisi
 • Adınıza kayıtlı olan ve son 3 ayı içeren bir fatura
 • İkinci el araçlar için aracın ruhsat fotokopisi
 • Sıfır araçlar için aracın fatura bilgileri

 

Soru Sorabilir veya Yorum Yapabilirsiniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.