Boşanma Aşamasındayken Eşim Öldü Dul Aylığı Alabilir Miyim?

Boşanma davaları uzun sürebiliyor ve dava devam ederken eşlerden biri vefat edebiliyor. Bu durumda ölen eşin emekli aylığı var ise diğer eş kendisine dul aylığı bağlanması için Sosyal Güvenlik Kurumu’na müracaatta bulunuyor. Ancak ölen kişinin mirasçıları “boşanma davası devam ederken maaşı olan eşin ölümü halinde diğer eşe dul – yetim aylığı bağlanabilir mi” sorusunun cevabını merak ediyor. Benzer şekilde eşine şiddet uygulayan kişilerin dul aylığı alıp almayacağı, karısı ölen kişiye dul aylığı bağlanıp bağlanmayacağı gibi konular da cevap bekleyen sorular arasında gelmektedir.

Bu yazımızda boşanma davası devam ederken dul aylığı ile ilgili merak edilen sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Dul Aylığı Bağlanabilmesi İçin Gerekli Olan Şartlar Nelerdir?

Dul aylığı bağlanabilmesi için emekli aylığı alma hakkı olan kişinin vefat tarihinde geçerli olan bir evliliğin devam ediyor olmasıdır. DAha açık anlatırsak 5510 sayılı Kanun’a göre dul aylığı bağlanabilmesi için şu şartların bir arada bulunması gerekiyor:

  • Vefat eden kişinin emekli aylığı almayı hak etmiş olması ya da vefat tarihinde emekli aylığı alıyor olmalı. 
  • Vefat eden kişinin vefat ettiği tarihte eşi ile devam eden evliliğinin olması gerekmektedir. Evliliğin boşanma veya iptal nedeniyle sona ermemiş olması şarttır. 

Bu iki şartın varlığı halinde vefat tarihinden itibaren ölen kişinin eşi dul aylığı almaya başlayabilir. Maaş bağlanması için ölüm belgesi ve veraset ilamı ile birlikte SGK’ya başvuru yapılması gerekmektedir. 

Boşanma Davası Devam Ederken Eş Ölürse Diğer Eş Dul Aylığı Alabilir Mi?

Evlilik birliği devam ederken eşler anlaşamayabilir ve ayrılmak için boşanma davası açabilirler. Ancak boşanma davası devam ederken ya da dava temyiz aşamasındayken emekli olan eş ölebilir. Bu durumda sağ kalan eş dul aylığı alabilir mi sorusu gündeme gelmektedir. 

Sorunun cevabı için öncelikle Türk Medeni Kanunu’na (TMK) bakmamız gerekiyor. TMK’ya göre eğer boşanma davası devam ederken eşlerden biri ölürse, ölen kişinin mirasçıları isterse boşanma davasına devam edebiliyor. Bu durumda üç ihtimale göre dul aylığının bağlanıp bağlanmayacağına bakmamız gerekiyor:

  • Eğer mirasçılardan hiç birisi boşanma davasının devamını istememişse, bu durumda evlilik ölümle sona ereceği için sağ kalan eş dul aylığı alabilir. Burada davanın ne sebeple açıldığının bir önemi kalmamaktadır.
  • Eğer mirasçılardan en az birisi boşanma davasına devam edilmesini istemişse, bu durumda mahkeme boşanma davasına devam edecek ve sağ kalan eşin evlilik birliğinin ortadan kalkmasında kusurlu olduğunu tespit etmesi halinde boşanmaya karar verecektir. Dolayısıyla sağ kalan eş dul aylığı alamayacaktır. Buna karşın sağ kalan eşin kusursuz olduğu ya da en azından boşanmayı gerektirmeyecek kadar az kusurlu olduğunu tespit ederse, bu durumda boşanma davası reddedilecek ve sağ kalan eş dul aylığı alabilecektir. 

Boşanma Davası Devam Ederken Sağ Kalan Eş Dul Aylığı Alabilir Mi?

Boşanma davası devam ettiği sürece, ortada halen geçerli bir evlilik bulunmaktadır. Boşanma kararı verilene kadar da bu evlilik devam edecektir. Bu nedenle dava devam ederken emekli aylığı olan eş vefat ederse, sağ kalan eş SGK’ya müracaat ederek dul aylığı alabilecektir. Mirasçılardan en az biri davaya devam edilmesini istese bile, sağ kalan eş dava sonuna kadar dul aylığını almaya devam eder. Dava sonunda mahkeme boşanma kararı verir ve bu karar kesinleşir ise bu durumda dul aylığı da kesilecektir. Ancak karar kesinleşene kadar alınan dul aylığı geri ödenmeyecektir. Buna karşın mahkeme boşanma kararı vermez ve davayı reddederse bu durumda sağ kalan eş dul aylığı almaya devam edecektir.

Anlaşmalı Boşanma Başvurusu Halinde Dul Aylığı Alınabilir Mi?

Anlaşmalı olarak boşanmak için eşler mahkemeye başvuru yaptı ancak mahkeme tarafından boşanma kararı verilmeden diğer eş vefat etti. Bu durumda sağ kalan eşin dul aylığı alıp almayacağı sorusunu cevaplayalım.

Anlaşmalı boşanmada taraflar protokol hazırlayıp mahkemeye sunarlar. Mahkeme de duruşma günü tayin eder ve duruşma gününde taraflar protokolü kabul ettiklerini beyan ederler. Mahkeme de bunun üzerine boşanma kararı verir. Dolayısıyla mahkeme önünde boşanma protokolünü kabul ettiklerini beyan etmeden diğer eş vefat ederse, boşanma gerçekleşmediği için sağ kalan eş dul aylığı alabilir. 

Eğer anlaşmalı boşanma aşamasında ölen kişinin mirasçılarından en az birisi boşanma davasına devam edilmesi için mahkemeye müracaat ederse, sağ kalan eş boşanma protokolünü kabul etmeyerek davanın normal boşanma davasına dönmesini sağlayabilir. Bu durumda sağ kalan eş dava sonuna kadar dul aylığını alabilir. Mahkeme boşanma davasını reddederse, sağ kalan eş dul aylığını almaya devam edecektir. Aksi halde kararın kesinleşmesiyle birlikte dul aylığı da kesilecektir.

Eşine Ağır Zarar Veren Ya da Vermeye Kalkan Kişi Dul Aylığı Alabilir Mi?

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na göre kendisine dul aylığı bağlanmasını isteyen kişi, eşini öldürmeye teşebbüs ettiği, öldürdüğü ya da sürekli olarak iş göremez hale getirdiğinin tespit edilmesi halinde bu kişiye dul aylığı bağlanamayacaktır. Burada yer alan düzenleme sadece eş için deği aynı zamanda yetim aylığı almak isteyen kişi için de geçerlidir. Dolayısıyla örneğin boşanma davası devam ederken eşini öldüren kişi, ölen kişinin maaşını alamayacaktır.

“Görüş, öneri, talep ve sorularınızı aşağıdaki yorum bölümüne yazın. Uzmanlarımız en kısa süre içinde cevaplasın.”

İlginizi Çekebilir: Ölen kişinin kredi borçlarını kim ödeyeceği sorusunun cevabını öğrenmek için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Soru Sorabilir veya Yorum Yapabilirsiniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.