Büyükşehirde Hangi İşle Başarılı Olunabilir?

Hangi işi kurarsam para kazanabilirim, hangi işle başarılı olabilirim, hangi işin riski daha az. Bu sorular bir iş kurmak isteyenlerin ortak sorusudur. Gerçekten iş kurmak için kolları sıvayan ve bunun için de belki de varını yoğunu ortaya koyan birisi için kurduğu işten para kazanması son derece önemlidir. Peki büyükşehirdesiniz ve iş kuracaksınız. Hangi işi kurabileceğinize dair aklınızda bir fikir yoksa size bir kaç iş önerisinde bulunalım.

Büyükşehirde Para Kazandırabilecek İşler

1) Emlakçılık

Büyükşehirlerin en önemli sorunlarından biri de konuttur. Şehir büyüdükçe artan göç nedeniyle çok kültürlü bir yapı ortaya çıkmaya başlıyor. Dolayısıyla bir yerdeki anlayışla bir başka yerdeki anlayış da birbirini tutmuyor. Huzur isteyen, çocuğum güvenle okuluna gitsin gelsin ve dışarıda oyun oynayabilsin diyen, ulaşımı rahat olsun diye herkes uygun bir konut arayışı içindedir. Yine yatırım amacıyla bir gayrimenkul almak isteyen de uygun ve ileride değerlenebilecek taşınmaz aramaktadır. Ancak büyükşehirlerin karmaşık yapısı nedeniyle uygun bir konut ya da gayrimenkulün nerede bulunabileceği, hele ki o şehre yabancıysanız neredeyse imkansızdır. Bu nedenle taşınmaz konusunda uzman kişilere başvuru yapmak ve o çevre hakkında bilgisi olanlara danışmak her zaman akılcı çözümler ortaya koymaktadır. Bu anlamda büyükşehirlerde emlakçılık işi revaçta olan işler arasında sayılabilir. Müşteri potansiyelinin varlığı, emlak değerlerinin yüksekliği nedeniyle yüksek komisyon alma imkanı ve geniş gayrimenkul seçenekleri nedeniyle emlakçılık büyükşehirde yapılabilecek işler arasındadır.

2) Spor Salonu İşletmeciliği

Spor salonları hem sosyalleşmek hem sağlıklı yaşamak hem de hoca kontrolünde disiplinli spor yapabilmek için tercih edilen yerlerdendir. Büyükşehirlerde spor yapabilecek alanların çok az olması ve özellikle yalnızlaşan insanların sosyalleşmek için spor salonlarını tercih etmesi nedeniyle spor salonlarının oldukça revaçta olduğunu ifade edebiliriz. Spor salonu kurabilmek için yapmanız gereken ise kondisyon aletleri almanızın yanında beden eğitimi üzerine uzman bir kişiyle anlaşmanız yeterli olacaktır. Aldığınız ürünler uzun yıllar dayanacağı için kısa sürede maliyetlerinizi çıkararak kara geçebilirsiniz.

3) Taksicilik ve Minibüsçülük 

Büyükşehirlerde trafik ve park yeri sorunu nedeniyle toplu taşıma araçları sıklıkla tercih edilmektedir. Bunun yanında nüfus yoğunluğu ve herkesin arabasının olmaması da göz önünde bulundurulduğunda ulaşım için toplu taşıma ön plana çıkmaktadır. Diğer taraftan insanlar ulaşım çilesinden kurtulmak, zamandan kazanmak, toplu taşıma araçlarındaki insan yoğunluğundan uzak durmak ve çoğaltılabilecek bir çok sebepten ötürü taksileri de tercih etmektedir. Büyükşehirlerde taksilerin neredeyse boş kalmadığını söyleyebiliriz. Takside kira usulü çalışan bir kimse günlük 150-200 TL aldığı gibi taksi ve plakanın sahibi de günlük 300-400 TL civarında bir para kazanmaktadır.

4) Sosyal Yaşam Alanları İşletmek

Sosyal yaşam alanı, insanların birbiriyle bir arada yaşadığı, buluştukları, eğlendikleri yani kısaca vakit geçirdikleri yerlerdir. Büyükşehirlerde insanların sıklıkla tercih ettiği yerler kafeler olmaktadır. Çay, kahve, meyve suyu gibi maliyeti düşük ancak kar marjı yüksek ürünler sayesinde iyi bir kazanç elde edilebilmektedir.

Kafe dışında sinema salonu işletmeciliği de dikkat çeken bir yatırım alanıdır.

Çocuklar için oyun alanları oluşturularak yapılan park işletmeciliği de büyük kazanç getiren işlerdendir. Özellikle çevrede yeterli oyun alanına sahip olmayan ebeveynler çocuklarını hem sosyalleştirmek hem de eğlendirmek amacıyla top havuzu, kum havuzu, tramplen gibi oyuncakların olduğu yere getirmeyi tercih etmektedir.

Oyun salonları da insanların uğrak yeri haline gelmiştir. Bowling, bilardo, tenis gibi oyunların bulunduğu spor salonları işletmeciliği de kazanç getiren yatırım alanları arasında sayılabilir.

5) Lokanta İşletmeciliği

İster steak house restauranlar gibi büyük yatırımlar olsun isterse fast food tarzı işletmeler için yatırım yapılsın, büyükşehirlerdeki yeme içme yatırımları her zaman kazandıran alanlardır. Büyükşehirin hareketli yaşamında zaman yetmiyor. Hal böyle olunca yemek yapmaya vakit bulamayan insanlar pratik bir şekilde dışarıdan yemek sipariş etmektedir. Diğer taraftan öğle vakti çalışan nüfusun hemen hemen hepsi dışarıda yemek zorundadır. Hal böyle olunca lokanta işletmeciliği müşteri potansiyeli ile ön plana çıkan önemli bir iş alanı olarak görülmektedir.

Soru Sorabilir veya Yorum Yapabilirsiniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.