Değeri Artan ve Yatırım Yapılabilir 5 Kripto Para Birimi

Sanal para piyasalarındaki hareketlilikle birlikte daha önceden adını bile duymadığımız kripto paralar gündeme gelmeye başladı. Bitcoin, xripple, monero, dash, etherium…. vs. Bunlar kripto para birimlerinden sadece bir kaç tanesidir. Kripto para deyip geçmemek lazım. Bugün değeri 15 bin doları gören Bitcoin, çok değil 3 ay önce 5000 dolara alınabiliyordu. Dahası 2017’nin başlarında 600 dolar olan Bitcoin’i almak için bugün 50.000 TL’yi gözden çıkarmak gerekiyor. Dolayısıyla kripto para birimlerindeki astronomik oranlardaki bu artış nedeniyle çok kazanabilmek adına bir çok kimse sanal para piyasalarına yönelmiş durumda. Ancak sanal para piyasası deyice bir kaç kripto paradan bahsetmiyoruz. Yüzlerce farklı kripto para birimi var. Bitcoin adı çok duyulduğu için biliniyor ama Doge coin, Augur, Digibyte, Sia coin…ve diğer coinleri duymamanız çok normal. Peki sanal para piyasalarında yatırım yapmak istiyorsunuz ama hangi para birimine yatırım yapmalısınız.

Bu yazımızda sanal para borsasında işlem gören değerli ve yatırım yapılabilir 5 kripto para biriminden bahsedeceğiz. Ancak hemen belirtelim ki burada belirttiğimiz kripto para birimleri sizler için bağlayıcı olmasın. Sanal para piyasalarındaki diğer paraları da değerlendirmelisiniz. Zira hangi paranın ne zaman yükseleceği ne zaman düşeceği belli olmuyor.

Sanal Para Borsasında Yatırım Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yatırım yapılabilir 5 kripto paradan bahsetmeden önce sanal para piyasalarında yatırım yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiği hakkında kısaca bilgi verelim. Sanal para piyasaları dalgalı kurun tabir yerindeyse en vahşi halinin uygulandığı yerdir. Bir para birimi bir anda %100’lere varan değer kazanırken bir anda %70’lere %80’lere varan değer kayıpları yaşanabiliyor. Bu nedenle sanal para piyasalarındaki dalgalı kurdan zarar görmemek ve karlı çıkmak için doğru yerden giriş yapmalı, yani paranın değer düştüğünde almalı, yükseldiğinde ise açgözlülük de etmeden satmayı bilmelisiniz. Yani karı görünce satılmalıdır. Diğer taraftan Bitcoin en popüler para olduğu için Bitcoin artarken de düşerken de diğer kripto para birimleri de artar ve düşer. O halde altcoin denilen diğer para birimlerine yatırım yaparken Bitcoin’in durağanlaştığı zamanları tercih etmek gerekiyor. En önemlisi ise sanal para piyasalarında yatırım yaparken çok kazanmak uğruna her şeyinizi yatırmayın. Bu piyasada kaybettiğinizde üzülmeyeceğiniz para ile yatırım yapın. Aldığınız kripto para biriminin değeri düştüğünde paniğe kapılmayın ve sabretmeyi de bilin. Nihayet bu alanın uzmanlarını sosyal medyadan takip etmeyi unutmayın.

Bitcoin Dışında Yatırım Yapabileceğiniz 5 Kripto Para Birimi

Bitcoin herkesin hakkında bir fikir sahibi olduğu para birimi olduğundan Bitcoin dışında kalan 5 para birimini anlatacağız.

1) Etherium (ETH) 

Etherium, blockchain adı verilen blok zincir teknolojisi ile geliştirilmiş kripto para birimidir. Etherium, 2014 yılında sanal para piyasalarında tedavüle sokuldu. Değeri birden artan etherium, para transferi ve ödeme işlemleri için kullanılıyor. Ayrıca sanal para piyasalarında kendi altcoinleri ile alınıp satılabildiği için yatırım alanı geniştir. Sanal para piyasalarının Bitcoin’den sonra en değerli para birimi olduğu ifade edilmektedir. Bugün içim 45,5 milyar dolar piyasa değeri olan Etherium’un tanesi 430 dolardan alınabilmektedir.

2) Ripple (XRP)

Sanal para piyasalarının en gözde para birimlerinden biridir. Özellikle kurumsal yatırımcıların ve bankaların para transferinde yararlandığı bir altyapı olması yanında ödeme aracı olarak da kullanılması nedeniyle Ripple, sanal para piyasalarında güvenilir bir konumdadır. Ripple aynı zamanda Uzmanlara göre XRP, uzun vadede Bitcoin’in yerini alabilecektir. Şuan sanal para piyasalarında tanesi 0,22-0,25 dolar arasında alınabilen Ripple’ın 2018 yılı sonuna değerinin doğru 1-2 dolar olacağı konuşulmaktadır.

3) Dash

Diğer kripto para birimleri gibi bu para birimi de merkezi olmamasının yanında gizliliğe önem vermesi nedeniyle oldukça rağbet görmektedir. 2014 yılından bu yana tedavülde olan Dash, tanesi 680 dolardan işlem görmektedir.

4) Litecoin (LTC)

Sanal para piyasalarında altın için Bitcoin denilirse, gümüş için herhalde Litecoin denilse yanlış olmaz. Sanal para piyasalarının en hızlı değer kazanan ve taliplisinin de oldukça fazla olduğu bilinen kripto para birimidir. Sanal para piyasalarında bugünkü işlem hacmi 5,47 milyar dolardır. 2011 yılından bu yana tedavüldedir. Tanesi bugün 110 dolar civarında alınabilmektedir.

5) IOTA (MIOTA)

Sanal para piyasalarına en hızlı giriş yapan ve %1043 artış ile yanlış okumadınız yüzde binkırküç artışla dikkatleri üzerine çeken kripto para birimidir. Özellikle sanal para piyasalarındaki para transferinde kullanılan blockchain teknolojisinin sorunlarını ortadan kaldırmaya yönelik yeni bir teknoloji getirmesi, para transferindeki maliyet unsurunu ortadan kaldırması ve sanal para piyasalarındaki madencilik sorununa çözüm getirmesi nedeniyle çığır açan para birimi kabul ediliyor. Ama bu para biriminin asıl değerini arttıran bunlar değildir. Bu para biriminin değerinin bu kadar artmasının arkasında yatan Microsoft, Fujitsi, Samsung gibi dev şirketlerin bu para birimini sağlayan şirketle işbirliği anlaşması yapmasıdır. IOTA, 6,75 milyar dolarlık piyasa işlem hacmine sahiptir. Tanesi bugün 3 dolar civarında işlem görmektedir.

Soru Sorabilir veya Yorum Yapabilirsiniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.