Emekliye Faizsiz Kredi Veren Banka Var Mı?

2017 yılının rakamları henüz açıklanmadı ama 2016 yılı itibariyle Türkiye’deki emekli sayısı 11 milyon 385 bin. Bu sayı dikkate alındığında ülkemizde emekli maaşı alan kişi sayısının hiç de azımsanmayacak miktarda olduğu anlaşılmaktadır. Sayının büyüklüğüne rağmen uzun yıllar bankalar emeklileri önemli müşteri portföyünde görmediler. Ancak son zamanlarda bankalar emeklileri önemli birer müşteri olarak görmeye başladıklarını ve “emekliye kredi” , “emekliye ev kredisi” , “emekliye en uygun kredi” , “emekliye faizsiz kredi” , “emekliye en yüksek promosyon” gibi sloganlarla emeklileri kendilerine çekmeye çalıştıkları görülmektedir. Bankalar haksız da sayılmazlar. Çünkü emekli, devletten düzenli olarak gelir elde eden kişiler sınıfındadır ve bu bakımdan kredi notları da yüksektir. Bunun anlamı ise emekli, verilen krediyi düzenli olarak geri ödeyebilecek risksiz müşteri sınıfındadır.

Emeklilere yönelik banka kampanyalarının günümüzde büyük hız kazandığı görmekteyiz. Emeklilere altın veren banka, emeklilere kredi veren banka veya emeklilere avantaj sağlayan banka şeklindeki kampanyalardan sonda günümüzde en çok konuşulanı ise emeklilere faizsiz kredi kampanyasıdır.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile bankalar arasında uzun süreden beri devam eden faizsiz kredi verilmesine ilişkin görüşmeler halen devam etmektedir. Emeklilerin oluşturduğu büyük kitlenin farkında olan bakanlık yetkilileri ile bankalar arasında özellikle banka promosyon ödemeleri konusunda sıkı pazarlık yapıldığını belirtebiliriz.

Emekliye Faizsiz Kredi Veren Bankalar

Bakanlık ile bankalar arasında görüşmeler devam etmektedir. Bu görüşmeler neticelenmediği için emeklilere faizsiz kredi veren bankalar 2017 yılı için bulunmamaktadır. Bununla birlikte 2018 yılı içerisinde emeklilere  faizsiz kredi veren bankaların ortaya çıkması beklenmektedir. Bu bankaların kamu ağırlıklı olması düşünülmektedir. Bu anlamda Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halk Bankası’nın başı çekeceği beklentisi yüksektir.  Bu bankaların  emekli maaşı alana maaşının 10 katına kadar kredi çekme imkanı sunacağı ve bu kredinin de uygun taksitlerle ödenebileceği belirtilmektedir. 

Emekliye Düşük Faizle Kredi Veren Bankalar

Emekliye faizsiz kredi veren bankalar olmamakla birlikte çok düşük faiz oranlarıyla emeklilere kredi imkanı sunan bankalar bulunmaktadır.

Garanti Bankası Emekli Kredi
Garanti Bankası 48 aya kadar  % 1.49 faiz oranıyla emeklilere özel kredi kampanyası başlatmıştır. Ayrıca 450 TL garanti bankası emekli promosyonu da mevcuttur. Banka maaşlarını 3 ayda bir alan emeklilere ise özel ödeme planı hizmeti de sunmaktadır.
Şeker Bank Emekli Kredi

Şekerbank masrafsız emekli kredisi kampanyası ile % 1.29 faiz oranı ve 48 aya varan vade seçenekleri kredi alınabilmektedir.

İş Bankası Emekli Kredi

İş Bankası 36 ay vade ve % 1.12 faiz oranı ile cazip kredi imaknı sunmaktadır. Ancak kullanılan kredi tutarına göre 25 TL ile 250 TL arası tahsis ücreti almaktadır.

Denizbank Emekli Kredi

Denizbank emekli maaşı transfer kredisi ve Denizbank emekli maaşı kredisi şeklinde iki farklı kampanya sunmaktadır. Transfer kredisi ile başka bankadaki maaşınızı DenizBank’a taşımanız karşılığında, kredinizi kapatabilmeniz  için 48 aya kadar 1.29% faiz oranı ile kredi imkanı sunulmaktadır. Emekli maaşı kredisi ile de harhangi bir koşul öne sürülmeden düşük faizle kredi verilmektedir.

Emekliye Faizsiz Kredi Ziraat Bankası

Ziraat Bankası bir dönem düşük meblağlarla emekliye faizsiz kredi vermişti. Ancak şuan için bu şekilde bir kampanyası bulunmamakla birlikte güncel olarak  1.11% ve 1.16% faiz oranları ile 48 aya varan vadelerle emekli müşterilerine kredi imkanı sunmaktadır.

Vakıf Bank Emekli Kredisi

Vakıf Bank da düşük faiz oranları ile emeklilere özel 90,000 TL’ye kadar kredi vermektedir. Kredinin vadesi 48 aydır. Faiz oranı ise alınan kredinin miktarına göre % 1,16-1,25 arasında değişmektedir. 3 ayda bir maaş alan emekliler için ise özel ödeme imkanı bulunmaktadır.

Soru Sorabilir veya Yorum Yapabilirsiniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.