En Hızlı Para Kazandıran İş Fikirleri

İş kurmak isteyenler için para kazandıran iş fikirleri önemli yol gösterici olmaktadır. Gerçekten o kadar çok farklı iş sektörü var ki bunlardan hangisine yatırım yaptığınızda para kazanabileceğinizi kestiremiyorsunuz. Yatırım yapacağınız alan hakkında detaylı bilginiz de yoksa kaybetme ihtimaliniz oldukça yüksek oluyor. Bu nedenle yatırım yapmadan önce iyi bir iş sektörü araştırması yapmak akıllıca bir yol olur. Tabi burada bakılması gereken temel unsur yatırım maliyeti ve müşteri potansiyeli olmalıdır.

Bu yazımızda getirisine göre yatırım maliyetleri düşük ve para kazandıran iş önerilerinden bahsedeceğiz. Ancak konuya başlamadan önce kısaca yatırım yapılmadan önce dikkat edilmesi gereken bir kaç nokta hakkında bilgi vermek istiyoruz.

Yatırım Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Yatırım yaparken nelere dikkat edilmeli? Teknik ayrıntılarına girmeden yatırım yaparken dikkat edilmesi gereken hususları kısaca açıklamaya çalışalım.

  • Yatırım Maliyeti Düşük Tutun: Yatırım yaparken bakılması gereken temel konu maliyet unsurudur. Yatırdığınızı almak istiyorsanız, yatırım maliyeti az olan bir işe girmelisiniz. Örneğin fabrika kuracaksanız, bir yıl sonra fabrika kurulum maliyetlerini çıkaracağınızı hayal etmeyin. Tabi ki buradaki yatırım maliyetinin azlığı kurulacak işin büyüklüğüne göre belirlenecektir.
  • Kaliteyi Ön Planda Tutun: Kaliteli iş kendi reklamını yaptırır. Öyle televizyonlarda, gazetelerde, internette para harcayarak reklam yapmanıza gereke yoktur. Örneğin iyi bir lokantanın reklama ihtiyacı olmaz. İyi olan bir şey bir başkasına tavsiye edilir. Dolayısıyla yatırım maliyetini azaltırken kaliteden ödün vermemelisiniz.
  • Müşteri Potansiyelini Araştırın: Güzel bir laf vardır: “Müslüman mahallesinde salyangoz satmak”. Aslında durumu özetliyor. İş kurarken ürünlerinizi satabileceğiniz ya da hizmetinizi arz edebileceğiniz insanların olup olmadığını düşünmelisiniz. İşinizle kime hitap edeceksiniz bunu düşünmelisiniz. Örneğin kenar semtte lüks bir kafe açarsanız, orada iş yapamazsınız. Sosyo-kültürel yapıya dikkat etmelisiniz. Dolayısıyla müşteri potansiyeli olmayan ya da müşteriye hitap etmeyen bir yerde iş kurmak kısa sürede batmak anlamına gelecektir.
  • Çok Para Kazanmayı Ön Planda Tutmayın: Yatırım yapmayı düşünenlerin düştüğü en büyük hata, iş kurarken hemen zengin olmayı, çok para kazanmayı düşünmeleridir. Yatırım yapanların araştırdığı konuların başında, “en çok para kazandıran işler”, “çok para kazandıran meslekler”, “en çabuk para kazandıran iş fikirleri” şeklinde çoğaltabileceğimiz konular gelmektedir.  Oysa iş kurarken düşünülmesi gereken o sektörde ne kadar kalıcı olabilirim olmalıdır. Elbette para kazanmak işin doğası gereği olmalı ama akşamdan sabaha çok para kazanmayı düşünmek yanıltıcı sonuçlar ortaya çıkarır. Hatta çok para kazanma hırsı nedeniyle işinizi batırabileceğiniz gibi yanlış işler yaparak başınızı derde de sokabilirsiniz.
  • Sabırlı Olun: Hiç kimse kurduğu işten anında para kazanmadı. Yani hiç bir iş akşamdan sabaha kimseyi zengin etmez. O yüzden küçük iniş ve çıkışları sabırla takip etmek gerekiyor. Önemli olan işin başında sektöre tutunmaya çalışmak. Az kazanarak da olsa sektörde yer edinmelisiniz. Hemen vazgeçmeyin.

Para Kazandıracak İş Fikirleri

Yatırım yaparken dikkat edilmesi gerekenler başlığı altında yatırım hususunda yapmanız gereken noktalara değindik. Peki hangi iş sektörüne yatırım yapabilirsiniz. Burada size yatırım maliyetinizi kısa sürede çıkarabileceğiniz, kazanç elde edebileceğiniz ve müşteri potansiyeli yüksek bir kaç işten bahsedeceğiz

1) Sağlıklı ve Organik Fast Food  İşi

Fast food, kurulum maliyeti ve müşteri potansiyeli anlamında avantajlı sektörler içinde yer alıyor. Hepimizin bir şekilde yolu dönerciye, çiğ köfteciye, dürümcüye, hamburgerciye, pizzacıya düşmüştür. Yemek yapmak istemediğinizde ya da acele işiniz olduğunda yemek işini aradan çıkarayım diye fast foodun yolunu tutarız. Ancak son zamanlarda fast food alanında da farkındalık ortaya çıktı ve bilhassa zengin kesim sağlıklı ve organik fast foodları tüketmeye başladı. Fast food ürününün fiyatı diğer fast foodlara göre biraz pahalı elbette ama alıcısı da ona göre paralı. Üretim maliyeti düşük, fiyatı yüksek olan bu ürünler karlı işlerden sayılabilir. Tabi iş yerini kurarken ve işyerini seçerken hitap edeceğiniz müşteriye göre hareket etmelisiniz. Unutmadan bu sağlıklı ve organik fast food pazarı henüz yaygınlık kazanmadı. Acele ederseniz sektörde isminiz olabilir.

2) Evde Yaşlı ve Hasta Bakım Hizmeti

Ülkemizde ölüm yaşı yükseldi. Eskiden ortalama 60 yaş olan ölüm yaşı bugün 75’e kadar yükselmiş durumda. Tabi bu da toplumdaki yaşlı sayısının artması anlamına geliyor. Yaşlıların bakımı ise neredeyse bir çocuğun bakımından farksız. Hatta çoğu zaman zor olabiliyor. Benzer şekilde kendi hayatını idame ettiremeyen hastaların bakımı da öyle. Günlük koşturmaca içinde aile bireyleri çoğu kez yaşlı ve hastaların bakımına da yetişemiyor. Bu ve çoğaltabileceğimiz pek çok nedenlerle evde yaşlı ve hasta bakımı işi popüler hale gelmeye başladı. Yatırım maliyeti düşük ama geliri yüksek olan bu iş için  tek şey çalıştırabileceğiniz kalifiye elemanlar.

3) Düğün ve Toplantı Organizasyonı İşi

Tek bir yatırım maliyeti ile aynı ürünleri tekrar tekrar kullanıp her işten yüksek meblağlar kazanabileceğiniz bir iş sektörü. Evlenen çiftlerin düğün masasını görmüşsünüzdür. Beyaz tüller, üzerinde inci boncuklar, masada bir çiçek, yanında mumluk, masanın üzerine saçılmış süsler..vs. Hoş bir görüntü ama böyle bir masa süsü için en az 3000 lira gibi bir rakamı gözden çıkarmalısınız. Tabi düğün salonu masa ve sandalye giydirme, gelinle damadın dansı için müzik seçimi, kamera derken bir düğün organizasyonu için ayırmanız gereken bütçe minimum 10 bin TL. Peki organizasyon firmasının maliyeti ne burada? Evet günümüzün en çok kazandıran işleri arasında organizasyon işi geliyor. İyi bir çevreniz varsa ve iş bağlayabileceğinizi düşünüyorsanız, organizasyon işi sizin işiniz olabilir.

4) Yaşam Koçu ve Spor Eğitmenliği

Sağlıklı yaşamanın önemini hepimiz biliyoruz. Sağlıklı yaşamanın sırrı ise düzenli spor yapmak ve sağlıklı beslenmekten geçiyor. Ancak çoğumuz ya plansız yapadığımızdan ya da dikkat etmediğimizden, doğru beslenemediğimiz gibi spor da yapmıyoruz. Yaşam koçu ve spor eğitmenliği, insanları disipline etmesi, motive etmesi ve sorumluluk bilincine sokması nedeniyle son zamanlarda popüler hale gelmeye başladı. Kurulacak bir spor merkezi ile bu işi yapmanız da kolay olacaktır. Bu işi yapabilmeniz için yapmanız gereken bir şey var ki o da yaşam koçu ve spor eğitmenliği üzerine biraz eğitim almanız.

5) Evcil Hayvan Bakımı

Evcil hayvan bulunduran kişilerin en büyük sorunu tatil, iş, ziyaret gibi sebeplerle evinden ayrıldığında hayvanına bakacak birini bulamamasıdır. Evcil hayvan bakımı yapanlar, hayvan oteli adında kurdukları işyerlerinde, sahipleri gelene kadar hayvanların bakımını yapıyorlar. Yatırım maliyeti yüksek olmayan bu işin kazancının da yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

6) Reklam Ajansları ve İnternet Tabanlı Reklam Hizmetleri

Bir ürününün kısa sürede geniş kitlelere tanıtılmasının yolu, onun reklamını yapmaktan geçiyor. Dolayısıyla reklamcılık her zaman iş yapan sektörler arasında yer alıyor. Bugün reklamcılık klasik anlamdaki reklamcılığı biraz aşarak dijital reklam işine dönüştü. İnternetin yaygınlık kazanmasıyla birlikte internet üzerinden reklam işi oldukça iyi getiri sunmaktadır. Ayrıca reklam faaliyeti kapsamında tabela tasarımı ve üretimi, broşür gibi yan reklam hizmetleri de bu alanda para kazandırmaktadır.

7) Danışmanlık Firması

Bir alanda uzmansanız ve danışılan konularda çözüm üretebiliyorsanız danışmanlık firması akıllıca bir yatırım alanıdır. Danışmanlık firmasının sermayesi, kişinin kendi beynidir. Yani bireysel nitelikleriniz ve sahip olduğunuz bilgiler sizin buradaki ana sermayeniz olmaktadır. Dolayısıyla işyeri kurmak için maliyetin neredeyse sıfıra yakın olduğu bu iş sektöründe bilginizi pazarlayarak para kazanabilirsiniz. Hatta internet üzerinden fikirlerinizi pazarlayarak işyeri maliyetlerinden de kurtulabilirsiniz.

Soru Sorabilir veya Yorum Yapabilirsiniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.