İki Banka Borcunu Tek Banka Borcu Yapabilir Miyim?

Birden fazla bankaya olan kredi borcunu tek bankada toplamak ödeme kolaylığı açısından önemli bir kolaylıktır. Günlük hayatta zaman zaman acil paraya ihtiyaç duyabiliyoruz. Benzer şekilde farklı bankalara ait kredi kartlarıyla yapılan harcama nedeniyle birden fazla bankaya karşı kredi kartı borçlusu olabiliyoruz. Böyle durumlarda aylık geliriniz yüksek değilse kredi borçlarınızı ödemekte zorlanabileceksiniz demektir. Kredi ya da kredi kartı borcunu zamanında ödeyememek ise kredi notunun düşürülmesinden banka kara listesine girmeye varana kadar çeşitli yaptırımlara tabi tutulmaya neden olabilmektedir. Dahası böylesi durum karşısında bankalardan bir daha kredi alamamak gibi sorunla da karşılaşabilirsiniz. Bu ve buna benzer nedenlerle kredi borcunu zamanında ödemek gerekiyor. Peki birden fazla bireysel kredi borcu varsa ya da birden fazla kredi kartı borcunuz bulunuyorsa, bu borçları tek bankada toplayabilir misiniz?

Bu yazımızda birden fazla banka kredi borcunu tek banka borcu yapabilir miyim sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

Kredi Yapılandırma Kredisi (Refinansman Kredisi) Nedir?

Kredi borcu yapılandırma yani refinansman kredisi, kredi üzerinde yeni bir ödeme planı oluşturma anlamına gelmektedir. Bu yeni ödeme planıyla birlikte taksit sayısı, kredinin ödenme süresi, krediye uygulanacak faiz oranı gibi hususlarda değişiklik yapılmaktadır.
Kredi borcu yapılandırma esas olarak eski kredi borçlarınızın kapatılması ve bu borçların yeni bir kredi işlemiyle tek bir çatı altında toplanması demektir. Burada yapılan teknik olarak borç transferidir. Yani mevcut borçlarınızın yeni bir tanımlama ile farklı bir kredi adında tekrar oluşturulmasıdır. Bu yüzden kredinin miktarı, faiz oranı, taksit sayısı, ödeme şekli gibi konular da değişmektedir.
Kredi borcu yapılandırmaya iki şekilde ihtiyaç duyulmaktadır. Bunlardan ilki, bir kredi borcunuzun olması halidir. Böyle bir durumda daha çok kredi faiz oranlarının düşmesinden yararlanmak amacıyla yapılandırma yoluna gidilmektedir. Diğeri ise birden fazla kredi borcunun olması halidir. Bu durumda ise kredilerin bir taksitle ve uzun vadede ödenmesi amacıyla yapılandırmaya gidilmektedir. Gerçekten bu şekilde gerçekleştirilen yapılandırmada kredi borçlarının taksit sayısında artış olmanın yanında ödenen taksit miktarında düşüş yaşanmakta ve bu da aylık gelir üzerindeki baskıyı azaltmaktadır.

Birden Fazla Banka Kredi Borcunu Tek Banka Borcu Yapabilir Miyim?

Asıl konumuza dönersek, birden fazla bankaya kredi borcunuz var ve bu kredileri ödemekte de zorlanıyorsunuz. Bu borçlar tek borç haline gelse, ödemelerinizi daha rahat yapabileceğinizi düşünüyorsunuz ve yaptığınız hesaplar da bunu gösteriyor. Peki bu borçlarınızı tek bir borç haline getirebilir misiniz?

Refinansman kredisinin amaçlarından biri de birden fazla kredi borcunu tek bir borç haline getirerek daha kolay ödenmesini sağlamasıdır. Örneğin (A) ve (B) bankalarına kredi borcunuz bulunuyor. Bu borcu tek borç haline getirmek için bu iki bankadan birine başvurabileceğiniz gibi bir başka bankaya da başvuru yapabilirsiniz. Başvuru üzerine banka, sizin gelir durumunuza ve kredi notunuza bakacaktır. Şayet gelir durumunuz refinansman kredisini ödemeye yetecek durumda ise kredi temin edilecektir. Bu şekilde kredi alındığında, krediyi alan banka, diğer bankalara olan borçları ödemektedir. Artık sizin tek sorumlu olduğunuz banka refinansman kredisini çektiğiniz banka olmaktadır.

Birden Fazla Banka Kredi Borcunu Tek Banka Borcu Haline Getirmek Avantajlı Mıdır? 

Kredi borçlarınızı ödeyebiliyorsanız ve herhangi bir aksama da söz konusu değilse refinansman kredisi kullanmadan borçlarınızı ödemeniz yararınıza olacaktır. Çünkü refinansman kredisi, özel bir tüketici kredisi türü olduğu için hem kredi masrafı altına girmek hem de yeni faiz oranından kredi çektiğiniz için hesaplanan faizi ödemek zorunda kalacaksınız. Ancak birden fazla bankadan kullandığınız kredi ödemeleri geliriniz üzerinde baskı yapıyorsa yani kredi ödemeleriniz yüksek ise refinansman kredisi kullanmak yararlıdır. Çünkü bu şekilde kredi kullandığınızda, önceki kredi borçlarınız kapatıldığı için önceki borçlarınızdan dolayı kredi notunuz etkilenmemektedir. Ayrıca sonradan çektiğiniz kredinin aylık ödemesi daha düşük olacağı için gelirinizden yapabileceğiniz harcamanız da artacaktır. Örneğin aylık 5000 TL geliriniz bulunuyor. Üç farklı bankadan kredi çektiğinizi ve birinci bankaya 1500 TL, ikinci bankaya 1300 TL ve üçüncü bankaya da 1000 TL ödeme yaptığınızı varsayalım. Normalde bu kişi aylık 3800 TL aylık kredi ödemesi yapmaktadır. Ancak bu kişi 48 aylığına refinansman kredisi alması halinde aylık bu kredi ödemesi 2500 TL’ye kadar düşebilecektir.

Birden Fazla Banka Kredi Borcunu Tek Banka Borcu Haline Getirmenin Dezavantajı Var Mıdır? 

Refinansman kredisi kullanmanın dezavantajı kendisini kredi masrafı ve yeni faiz hesabında göstermektedir. Refinansman kredisini kullanmanız halinde, bu yeni bir kredi olduğu için banka sizden dosya ve kredi masrafı talep edebilecektir. Ayrıca kredi için kredinin alındığı gündeki faiz oranı üzerinden yeni bir faiz hesabı yapılacaktır. Bu da fazla faiz ödeyeceğiniz anlamına gelmektedir.

Ne Kadar Refinansman Kredisi Alınabilir?

Refinansman kredisi, tüketici kredisinin özel bir türü olduğundan tüketici kredisinde alınabilen miktar bu kredi için de geçerlidir. Günümüzde 50 bin TL’ye kadar refinansman kredisi alınabilmektedir.

Refinansman Kredisi Maksimum Kaç Ay İçin Alınabilir?

Refinansman kredisi, tüketici kredilerinde olduğu gibi en fazla 48 ay için alınabilmektedir.

Soru Sorabilir veya Yorum Yapabilirsiniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.