İpotekli Ev Nasıl Satılır?

ipotekli-ev-satisi

İpotekli ev nasıl satılır sorusunu cevaplamadan önce ipotek kavramının ne anlama geldiğini anlatmaya başlamak daha faydalı olacaktır.

İpotek Nedir?

Alınan bir borcun geri ödenmesi durumunu güvenceye almak için borç ödendiğinde kaldırılması şartı ile parayı alan borçlunun taşınmaz örneğin ev, arsa, daire gibi şeylerin üstünde alacaklının lehine tapu siciline işlendiği kayıtlara ipotek diyoruz. İpoteğimizi yapıp evimizi aldık ve borcumuzu ödüyoruz. Her şey yolunda gözükürken bir sorunla karşılaşıp evi satmak istiyoruz lakin ipotekli ev satımı mevcut mu sorusu aklımıza geliyor.

Google arama motoruna göre Türkiye’deki arama sonucu listesinde ipotekli ev nasıl satılır araması 12. sırada yer alıyor. Birçok ipotekli evi olup satmak isteyen vatandaşımız mağduriyet durumunda kalıyor veyahut usulünü bilmiyor. Banka ve usulüne uyulması şartları ile ipotekli ev satımının mevcut olduğunu görüyoruz.

İpotekli Ev Nasıl Satılır?

Ev fiyatlarının son günlerde tavan yaptığı bir devirde nakit parayla ev almak neredeyse imkânsızlaşmaya başladı. Bu durumun sonucunda yüksek ev fiyatlarını satın alabilmek için bankalara kredi başvurusunda bulunuyoruz. Bankalarda konut kredisi için 120 ay gibi uygun vadeler fakat yüksek faizlerle cebinizden çıkan parayı yükseltiyor ve kendisini güvence almak için evi ipotek altına alıyor.

İpotekli Ev Satışı

İpotekli evimizi bir başkasına satmak için ne yapmalıyız sorusuna ilk cevap olarak, bankaya olan borcumuzu kapatmamız akla geliyor. Satıcıdan noter ile anlaşma sağlayarak alınacak peşin para ile banka borcunun kapatılmasıyla ev üzerindeki ipotek kalkıyor ve ev alıcısına teslim ediliyor.

Parayı kim buldu ki onlar bana versin diyecek olursanız çok haklı bir yaklaşımda bulunmuş olursunuz ki bu durumda nakit parası olan kişi bile bu parayı direk bir eve yatırım yapmak yerine parçalayarak iş, gelir-gider vs dağılımına başvurabilir.

Peki, siz bu evi nasıl satacaksınız sorusuna ise ikinci bir çözümün olduğunu ve bu konuda bankalarında bize yardım ettiğini görüyoruz. Banka burada devreye girerek satıcının üstüne olan konut kredisini kapatarak alıcıya yeni bir konut kredisi açıyor. Alıcı çektiği ücretten satıcıya anlaşılan fiyattaki parayı veriyor ve satıcıda böylece konut kredisini sıfırlamış oluyor. Bir nevi borç transfer işlemi de diyebiliriz buna. Bu durumun sonucunda alıcı ve satıcıdan banka birkaç belge istiyor.

Satıcıdan İstenilen Belgeler;

– 1 adet fotoğraf

– Tapunun fotokopisi ve aslı

– Nüfus Cüzdanının fotokopisi ve aslı

– Belediyeye başvurarak alınması gerekli olan vergi borcu yoktur yazısı.

Alıcıdan İstenilen Belgeler;

– 2 tane fotoğraf

– Nüfus Cüzdanının fotokopisi ve aslı

– Çalıştığı iş yerinden bordro veyahut gelir tespit tutanağı

Bu belgelerle ipotekli evlerimizi kolay ve güvenilir şekilde satabilirsiniz.

Soru Sorabilir veya Yorum Yapabilirsiniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.