İş Kurmak İsteyenlere Sermaye Bulabilecekleri 5 Kaynak

İş Kurmak İsteyenlere Sermaye Bulabilecekleri 5 Kaynak: Herkesin hayallerinden biri de kendi iş yerini kurmak ve işinin patronu olmaktır. Hatta çoğumuzun kurmak istediği iş için parlak fikirleri de vardır. Ancak çoğu kez bu parlak fikirler yeterli sermaye bulunamaması nedeniyle kaybolup gidiyor. Ancak son zamanlarda parlak iş fikirlerinin hayata geçirilmesi için birçok proje desteği veren kurumlar ortaya çıktı. Bu kurumlar sayesinde hem iş fikrinizi hayata geçirerek kendi işinizin patronu oluyorsunuz hem de ekonomiye destek vererek ülkenizi kalkınmasında rolünüz oluyor. Peki iş kurmak istiyorum ama parayı nereden bulurum sorusuna cevap veren kurumlar hangileridir?

Bu yazımızda iş kurmak isteyenlere destek veren yerleri inceleyeceğiz. İşte o detaylar…

İş Kurmak İsteyenlere Para Desteği Veren Yerler

İş kurmak istiyorum ama nereden para bilirim diyorsanız işte sorunuzun cevabı olabilecek 5 yer:

KOSGEB

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi olarak da bilinen KOSGEB, adından da anlaşılacağı üzere küçük ve orta ölçekli işyeri kurmak isteyenlere destek amacıyla ortaya çıkmış bir devlet kurumudur. Bugüne kadar binlerce kişiyi iş sahibi yapan KOSGEB, son yıllarda verdiği karşılıksız hibe kredileri ile de bir çok girişimcinin yüzünü güldürmeyi başarmıştır. 50.000 TL’ye kadar verdiği karşılıksız kredi ile KOSGEB ülkemizin en önemli girişimciyi destekleme kurumu olduğunu da söyleyebiliriz.

KOSGEB hibe kredisinden yararlanmak için yapmanız gereken çok basittir. Öncelikle KOSGEB’in resmi internet sayfasından desteklenen iş alanlarına bakacaksınız. Bu iş alanlarından kendinize uygun olan bir iş alanında “Girişimcilik Destek Programı”na katılacaksınız. Bu programı bitirdikten sonra iş kurmayı düşündüğünüz alana ilişkin proje hazırlayıp KOSGEB’e veriyorsunuz. Şayet KOSGEB, projenizi yatırıma uygun görürse hibe desteği vererek işinizi kurmanıza imkan tanımaktadır.

Kitlesel Fonlama Desteği (Kickstarter ve Crowdfunding Yöntemleri)

Dünyada “kickstarter” ve “crowdfunding” olarak da bilinen kitlesel fonlaması desteği yatırım için iş fikri olan kişilerle sermaye sahiplerini bir araya getirmektedir. Kitle fonlaması desteği iki şekilde işlemektedir. Bunlardan ilki sermaye sahibi ile iş fikri sahibinin bir araya getirilmesi; diğeri ise bağış yöntemidir.

 • İş Fikri Sahibi İle Sermaye Sahibinin Biraraya Getirilmesi Yöntemi (Crowdfunding): Kitlesel fonlama desteğinden yararlanmak için sahip olduğunuz iş fikrini, bu amaçla kurulmuş olan internet sitelerinden birine yüklüyorsunuz. Bu iş fikriniz için ne kadar bir sermayeye ihtiyacınız olduğunu da belirtiyorsunuz. Bu iş fikrinizi sermaye sahipleri okuyor ve şayet iş fikrinizi yatırıma uygun görürlerse Kitlesel Fonlama Desteği Kuruluşu aracılığıyla size ulaşıyor ve anlaşmanız halinde sermaye sağlanmış oluyor. Kitlesel Fonlaması Desteği aslında iş fikri sahibi ile sermaye sahibini bir araya getiren bir sistemdir. Kitlesel Fonlama Desteği ülkemizde de yürürlüğe girmiş durumdadır. Kitle fonlaması hakkında detaylı bilgi için daha önce hazırlamış olduğumu “kütle Fonlaması Hakkında Bilmeniz Gereken Önemli Bilgiler” başlıklı makalemizi buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.
 • Kickstarter Yöntemi: Kitlesel fonlama desteğinin ikinci uygulanış biçimi, bağış yöntemidir. Bu yöntemde işfikrinizi online olarak bu işle ilgili olan internet sitesine yüklüyorsunuz. İş fikriniz beğenilirse dünya genelinde insanlar bu projenin hayata geçmesi için size bağışta yapıyor. Siz de toplanan bu parayla işinizi hayata geçiriyorsunuz. Elbette bu yapılan bağışın nasıl kullanıldığı ve projenin gerçek olup olmadığı, bağış hizmetini yürüten internet sitesinin sahibi şirket tarafından takip edilmektedir. Dünya genelinde Kickstarter bugüne kadar 80.000 proje sahibine sermaye desteği vermiştir.

Kuluçka Desteği Merkezleri

Türkiye’de yatırımlarınız için para bulabileceğiniz bir başka yol da Kuluçka Merkezleridir. Burada kuluçka derken, tavuk işletmeleri anlaşılmamalıdır. Buradaki kuluçka ifadesi iş fikrinizin henüz oluşumunu tamamlayıp hayata geçmemesi nedeniyle kullanılmıştır. Yani iş fikriniz henüz yumurta aşamasında ve bir süre emek verildikten sonra iş fikriniz adeta bir civciv gibi hayata geçip büyüyecek. İşte kuluçka merkezleri iş fikrinizin gelişmesi, ofis bulunması, çalışma koşullarının planlanması gibi teknik bilgi desteği yanında parasal destek bulmanıza da yarayan işletmelerdir.

Türkiye’de Kuluçka Desteği Merkezleri bulunmaktadır. Bu kuluçka merkezleri ağırlıklı olarak teknoloji fikirleri üzerinde durmaktadır. Türkiye’deki kuluçka desteği merkezlerinden önce çıkanları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • ARI Çekirdek (İstanbul)
 • Avea Labs (İstanbul
 • Bilkent Cyberpark (Ankara)
 • Enkuba (Ankara)
 • Embryonix (İzmir)
 • Etohum (İstanbul)
 • Endeavor (Yurtdışı, İstanbul
 • Girişim Fabrikası (İstanbul)
 • Hacettepe Üniversitesi TTM (Ankara)
 • Hayal Et (İstanbul)
 • Inovent (İstanbul)
 • Inventram  (İstanbul)
 • KOSGEB Girişimcilik Destek Programı (Türkiye geneli)
 • Metutech – ATOM (Ankara)
 • Seedcamp (Yurtdışı)
 • Startup Labs (Yurtdışı)
 • Teknogirişim Sermayesi Desteği (Türkiye geneli)
 • Turkish Spark (Yurtdışı)
 • Turk Tech Net  (Yurtdışı)
 • Viveka (Ankara)

Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) Hibe Desteği

Teknoloji alanında iş fikri olan herkese kapıları açık olan Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı, özgün, geliştirilebilir, katma değeri olabilecek yazılım ve donanıma dair her türlü teknolojik iş fikrini desteklemektedir. TTGV, bağımsız bir girişim sermayesi fonu yöneticisi olup teknoloji alanında kişilere ve firmalara destek vermeyi amaçlamaktadır.

İTÜ Tekno Arıkent

Bilginin teknolojiye dönmesini ilke edinmiş olan İTÜ Tekno Arıkent, teknoloji alanında parlak fikirleri hayata geçirmeyi ve maddi destek sağlamayı vaad etmektedir. İTÜ Tekno Arıkent’in maddi desteğinden yararlanmak için yapmanız gereken teknoloji alanındaki iş fikrinizi yazılı bir hale getirip Tekno Arıkent’e başvuru yapmanızdır.

Soru Sorabilir veya Yorum Yapabilirsiniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.