İş Kurmak İstiyorum Ama Nereden Para Bulabilirim?

İş fikri bulmak ve bulduğunuz iş fikrini hayata geçirmek kolay değil. Bir defa para kazandıracak yatırım alanı belirlemek ve daha sonra bu yatırım alanına ilişkin fizibiliteyi hazırlamak yani “bu işi kurmak bana ne kadar mal olur” sorusunu cevaplamak gerekiyor. En sonunda da  para bularak işi kurmak gerekiyor. Ancak asıl sorun burada ortaya çıkıyor. İş fikri var olmasına var da parayı nereden bulacağız?

Yatırım için sermaye arayanlar ya da iş ortaklığı kurmak isteyenlerin cevabını aradığı temel sorulardan biri de yatırım için parayı nereden bulacakları konusudur. Günümüzde yatırım teşvikleri için devletin bir çok destek programı bulunuyor. Bunun dışında özel şahısların ve şirketlerin yatırım teşvikleri yanında AB projeleriyle de yatırıma destek alınabilmektedir.

Bu yazımızda yatırımınız için nerelerden para bulabileceğinize dair fikir vermeye çalışacağız.

İş Kurmak İsteyenlere Devlet Destekleri

İş kurmak isteyenler için devletin sunduğu teşvikleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Vergi Avantajı: Devlet, iş kurmak isteyen gençlere vergi avantajı sunuyor. Buna göre 29 yaşın altındaki genç girişimciler, kurmuş oldukları işlerinden elde ettiği kazancın ilk 75.000 TL’lik kısmı vergiden muaf tutuluyor. Eğer 75.000 TL’nin üzerinde bir kazanç varsa, ilk 75.000 TL’lik kısım düşüldükten sonra kalan kısım vergilendiriliyor. Buradaki kazançtan kastımız yıllık kazanç olduğu unutulmamalıdır. Bu konuda ayrıntılı bilgi için “Genç Girişimciye Vergi Kolaylığı” isimli makalemizi buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.
 • KOSGEB Hibe Kredisi: Son zamanlarda devletin neredeyse karşılıksız olarak verdiği KOSGEB kredileri küçük ve orta ölçekli iş yatırımı yapmak isteyenlere adeta can suyu oluyor. KOSGEB kredisi alabilmek için yapmanız gereken, KOSGEB’in desteklediği bir iş alanına ilişkin proje hazırlamak ve hazırladığınız bu projeyi KOSGEB’e sunmak. KEOGEB kredileri aracısız ve tamamen ücretsiz olarak verilmektedir. Projeniz kabul görür ise 50,000 TL’den başlayan destek kredisi alarak işinizi kurabilirsiniz. KOSGEB kredileri hakkında www.kosgeb.gov.tr adresinden detaylı bilgileri alabilirsiniz.
 • AB Hibe Fonları: Avrupa Birliği (AB) yatırım alanlarında büyük miktarlarda kredi vermektedir. Özellikle enerji,  tarım ve hayvancılık ile çevreyi ilgilendiren yatırımlar açısında AB, kesenin ağzını açmış durumdadır. AB fonlarından yararlanabilmek için hibe desteği hangi alanda verilecekse o alana ilişkin proje hazırlayarak AB bürolarına teslim etmek gerekiyor. AB büroları, yatırım teşviki hangi bakanlıkla ortak yapılıyorsa, o bakanlığın ilgili bürosu olmaktadır. AB hibe fonlarından haberdar olmak için Avrupa Birliği Bakanlığı’nın internet sayfasını takip edebilirsiniz.

İş Kurmak İsteyenlere Özel Kişi Destekleri ve Melek Yatırımcı Projesi

İş kurmak isteyenler için para bulacakları bir diğer yol ise özel kişilerden yatırım desteği almalarıdır. Özel kişilerden yatırım desteği almanızın yolu, yatırım fikrinin ya da projenizin para kazandıracak bir iş olması gerekiyor. Böylece özel kişiler ya projenizi satın alarak ya da sizinle ortaklık kurarak iş fikrinizi paraya dönüştürebiliyor. Türkiye’de yatırım desteği ağı sunan kişi ve kurumlar şunlardır:

 • Endeavor Derneği
 • LABx
 • İstanbul Startup Angels
 • Keiretsu Forum Türkiye
 • Buba
 • Şirket Ortağım
 • TR Angels
 • Galata Business Angels
 • Bahariye Business Angels

Kişisel olarak yatırım desteği veren kişilere ise şöyledir:

 • Yüksel Dibekoğlu
 • Nevzat Aydın
 • Sina Afra
 • Emre Kurttepeli
 • Hasan Aslanoba

Kitle Fonlaması Sistemine Başvuru Yapabilirsiniz

Crowdfunding olarak bilinen kitle fonlaması sistemi, proje sahibi ile yatırımcıyı bir araya getiren sistemdir. Bu sistem sayesinde bir iş fikri olan ama parası olmayan ile parası olup da yatırım için arayışta bulunan kişileri bir araya getirilmektedir. Sermaye Piyasası Kurulu’nun izin verdiği şirketler, internet üzerinden kurduğu ağ ile proje proje sahipleri ile yatırımcıyı bir araya getirmekte ve böylece her iki tarafında anlaşması ile fikir, yatırıma dönüştürülmektedir.

Kitle fonlaması sistemi hakkında detaylı bilgi edinmek, kitle fonlaması sistemine nasıl başvurulacağını öğrenmek için “Kitle Fonlaması Hakkında Bilmeniz Gereken Önemli Bilgiler” başlıklı makalemizi buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Soru Sorabilir veya Yorum Yapabilirsiniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.