Pazarcı Olmak İçin Bilmeniz Gereken Önemli Konular

Pazarcılık çok eski tarihten bu yana varlığı sürdüren bir meslek dalıdır. Pazarcılık, küçük sermayeyle yatırım yapılabilecek bir iş kolu olması nedeniyle tercih edilen bir meslektir. Ayrıca pazarcılıkta vergi, işçilik, işyeri kirası gibi ana maliyet unsurlarının düşük olması nedeniyle pazarcılık cazip görünmektedir. Ancak her meslekte olduğu gibi pazarcı olmak için de belirli şartları yerine getirmek gerekiyor. Yani kafanıza göre pazar yerinde tezgah açamazsınız.

Bu yazımızda pazarcılık hakkında bilgi vereceğiz. Pazarcılık nasıl bir iştir, yapabilmek için gerekli belgeler nelerdir, pazarcılar ne kadar kazanıyor şeklindeki bazı temel konuları da inceleyeceğiz.

Pazarcılık İçin Ne Yapmanız Gerekiyor?

Belediye tarafından inşa edilmiş ya da belirlenmiş açık veya kapalı pazar yerlerinde pazarcılık yaparak para kazanmak istiyorsanız öncelikle izin almanız gerekiyor. Resmi olarak alınan izinle birlikte pazar yerinde satış yapabilirsiniz. Aksi halde belediye zabıtalarınca yapılan denetimlerde ürünlerinize el konulabileceği gibi hakkınıza cezai işlem de uygulanabilir. Peki pazarcılık yapmak için ne gerekli?

Pazar yerinde satış yapılması için yerler belirlenmiştir. Bu yerlerin belirlenmesi, kiralanması ve satışı ise belediye encümeni tarafından yapılmaktadır.

 • Açık pazarlardaki satış yerleri tahsis yoluyla verilmektedir.
 • Kapalı pazarlardaki satış yerleri ise belirli süre ile sınırlı hak tesisi yöntemiyle kiralanmaktadır. Bu şekilde kiralanan yer tapuya da tescil edilmektedir. Kiralama süresi en fazla 10 yıldır. Bu sürenin sonunda kira sözleşmesinin süresi uzatılabilir.

Belediye encümeni tarafından gerek açık pazar gerekse kapalı pazar olsun pazarda yer tahsisi yapılırken belirli kriterler belirlemişlerdir. Buna göre pazar yerlerinde satış yeri olmayanlara, pazar yerinin bulunduğu belediyenin sınırları içinde ikamet edenlere öncelik tanınmaktadır. Bir kişiye aynı belediye sınırları içinde en fazla 2 tane pazar yeri tahsisi yapılabilmektedir.

Pazarcılık Yapabilmek İçin Gerekli Belge ve Şartlar

Pazarcılık yapmak için belediye encümeninden izin alarak yer kiralamak yeterli değildir. Ayrıca şu koşulları da yerine getirmeniz gerekiyor:

 • Pazar yerinde belediyenin izin verdiği meyve, sebze ya da diğer gıda ürünleri ile diğer ihtiyaç gereçlerinin satışı yapılmalıdır.
 • Meslek odasına kayıt yaptırılmalıdır.
 • Vergi mükellefiyeti tesisi yaptırmalıdır.
 • Daha önceden kişi hakkında pazar yeri tesisi için yapılan sözleşmenin feshedilmemesi gerekiyor.

Pazarcılık Yapmak İçin Ne Kadar Gerekiyor?

Pazarcılık yapabilmek için belirli demirbaş malzemelere sahip olmanız gerekiyor. Bu demirbaş malzemeleri sıfır alabileceğiniz gibi ikinci el de alabilirsiniz. Ancak her iki durumda da bunların bir maliyet gerektireceği ortadadır. Peki pazarcılık yapmak için hangi malzemeleri almanız gerekiyor?

 • Pazarcılık yapmak için almanız gereken temel malzemeler şunlardır:
 • Güneş ve yağmurdan korunmak için pazarcı şemsiyesi, çadır ya da gölgelik
 • Tezgah ve ihtiyaç olması halinde portatif masa
 • Para koymak için bel çantası ya da önlük
 • Tartı
 • Hesap makinesi
 • Ürünlerin fiyatını yazacağınız etiketler

Bu saydığımız demirbaş eşyalar düşünüldüğünde en fazla 3000 TL’ye temel malzemeler temin edilebilecektir. Bunun dışında kiraladığınız pazar yeri için de belediyeye işgaliye altında kira ödemesi yapcaksınız. Bu kira bedeli, yerinizin büyüklüğüne göre değişiyor. Örneğin bugün 7,5 metre karelik bir yer için günlük 90 TL kira verilmektedir. Tabi işgaliye bedeli pazarın yerine ve bulunduğu belediyeye göre değişmektedir.

Pazarcılık Ne Kadar Kazandırır?

Pazarcılık yapmak isteyenlerin düşündükleri temel konuların başında pazarcılık işinde para var mı, pazarcıların kazancı ne kadar, pazarcılık günlük ne kadar kazandırır gibi sorular gelmektedir. Peki pazarcılık işinden ne kadar para kazanılır sorusuna yakından bakalım.

Pazarcılık işinden günlük kazanılacak para, sattığınız ürüne, ürünün maliyetine, verdiğiniz işgaliye bedeline, aldığınız ürünün verdiği fireye ve yanınızda işçi çalıştırıyorsanız ona vereceğiniz ücrete göre değişkenlik gösterecektir. Bu hususlar dikkate alındığında en kötü koşullarda bir pazarcının eline günlük net olarak 200-300 TL arasında bir para geçebilecektir.

Pazarcılıkta Çok Kazanabilmek İçin Ne Yapılmalıdır? 

Pazarcılık mesleğini doğru yapan ve müşteri ilişkilerini iyi yürütenler çok büyük miktarlarda para kazanmalarının yanında farklı yerlerde de pazar yeri alarak kiralamak suretiyle çok daha fazla kazanç elde ettiklerini söyleyebiliriz.

Pazarcılıkta çok kazanabilmek için şu önemli noktaları akılda tutmak gerekiyor:

 • Kaliteli ürün getirmelisiniz. Örneğin çürük ürün satarak adınızı çıkarmamalısınız.
 • Ürününüze güvendiğinizi göstermek için müşterinin ürünleri seçmesine müsaade etmelisiniz.
 • Kaliteli ürünleri mümkün olduğunca uygun fiyatla satmalısınız.
 • Müşteri ile laubali olmadan güler yüzlü olmalısınız.
 • Giyiminize dikkat etmeli, temiz ve işine saygılı olduğunu gösteren kıyafetle müşteri karşısına çıkmalısınız.
 • Müşteri pazarlık yaparsa ufak da olsa bir indirim yaparak müşterinin gönlünü kazanmalısınız.
 • Cömert olmalısınız.
 • Gereksiz yere yorulmamak ve kendinizi de yormamak için ürünlerin fiyatlarını ayrı ayrı tezgahın üstündeki etiketlere yazmalısınız.

Soru Sorabilir veya Yorum Yapabilirsiniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.