Tüm Bankaların EFT Saatleri ve Günleri

Bir hesaptan başka bir hesaba para göndermek isteyenler için EFT saatleri ve günleri oldukça önemlidir. Çünkü geç yapılan havale aynı gün hesaba geçmemektedir. Bu nedenle EFT yapacak olan kişilerin EFT başlama saati ve EFT bitiş saatini bilmeleri gerekiyor. Ancak her bankanın EFT saati farklı olduğundan para göndermeden önce bankanın EFT saatini kontrol etmek gerekiyor. Bununla birlikte Türkiye’de 100’ün üzerinde banka bulunuyor ve her bir bankanın EFT saatini akılda tutmak ise neredeyse imkansız.

Bu yazımızda EFT yapmak isteyenlerin kafasına takılan eft açılış saatleri, eft başlangıç saatleri, eft bitiş saati, eft başlama saati, eft saatleri cumartesi günü, eft saatleri dışında EFT olur mu, eft hangi saatlerde olur, eft hangi saatlerde yapılıyor, eft saati kaçta başlar gibi konular hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

EFT Nedir? Havale Nedir? EFT ve Havale Arasındaki Fark Nedir?

EFT (elektronik fon transferi), bankacılık sisteminde kullanılan para gönderme yöntemidir. EFT ile farklı banka hesapları arasında para gönderimi yapılabilmektedir. Örneğin (A) bankasındaki bir hesaptan (B) bankasındaki bir hesaba para gönderecekseniz EFT yapmak zorundasınız. Bu bankalardaki hesapların size ait olup olmamasının bir önemi yoktur. EFT yaparken bankaların belirlediği saatlere uymak zorunda olduğunuz gibi kimi zaman bankalar günlük yapabileceğiniz EFT sınırı da koyabilmektedir.

Havale, aynı banka içinde yapılan para transferidir. Örneğin (A) bankasında birden fazla hesabınız var ya da (A) bankasında sizin hesabınız var ve bir arkadaşınızın da hesabı var. (A) bankası içinde gerçekleştireceğiniz para transferleri için havale yapmalısınız. Havale 24 saat süreyle yapılabildiği için herhangi bir saat sınırlamasına tabi değildir. Ayrıca havale yaparken herhangi bir parasal sınır da yoktur.

Havale ile EFT arasındaki farklar şöyledir: EFT belirli saatlerde yapılır, havale ise 24 saat süreyle yapılır. EFT yaparken para sınırı konulabilirken, havalede para sınırı yoktur. EFT ücretliyken havale ücretsizdir.

Tüm Bankaların EFT Saatleri

EFT işlemi farklı bankalar arasında gerçekleşmektedir. EFT işlemi gerçekleşirken Merkez Bankası da EFT işlemini yönetmektedir. Bu nedenle bankalar Merkez Bankası’nın mesai saatlerine uymak zorundadır. Hal böyle olunca EFT işlemleri bankadan bankaya göre değişiklik gösterdiği gibi bu işlemler en geç 17:30’a kadar tamamlanmak zorundadır.

Öğle Arası EFT Yapılabilir Mi?

EFT, sabah 08:30-9:00 arası başlar ve mesai bitimine kadar devam eder. Dolayısıyla bu saatler arasında her zaman EFT yapılabilir. Saatin öğle arasına denk gelmesinin bir önemi yoktur. Ancak bazı bankalar öğle arası yapılan EFT işlemini öğleden sonraki mesai başlangıcında işleme alabilmektedir.

Geç EFT Ücretine Dikkat Edin 

Bazı bankalar, EFT işleminin bitmesine bir saat kala yapılan EFT işlemlerinden fazla ücret alabilmektedir. Bu nedenle EFT yaparken kesilen işlem ücretine dikkat etmeniz yararınıza olacaktır.

Geç EFT İşlem Ücreti hakkındaki yazımızı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Soru Sorabilir veya Yorum Yapabilirsiniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.