Türkiye’de Gelecek Vaat Eden 5 Önemli Yatırım Sektörü

Hangi sektörde para var? İyi para getiren işler hangisi? En çok kazandıran sektörler nelerdir? Yatırım yapılacak alanlar hangileridir? İş kurmak istiyorum ama hangi işe girmeliyim? Bu soruları okuduğunuzda, esasen bu sorulara yabancı olmadığınızı fark edeceksiniz. Gerçekten bunlar, yatırım yapmak ve yatırımlarından para kazanmak isteyen herkesin cevabını aradığı sorulardır. Dünyada o kadar çeşitli iş sektörü var ki, hangi iş sektörüne girildiğinde o sektörün kazanç getireceğini kestirmek biraz zor görünebiliyor. Bunun nedeni yatırım yapılacak iş alanı hakkında yeterli malumatın paylaşılmaması ve işin inceliklerinden bahsedilmemesidir. Peki yatırım yapılması halinde para kazandıracak iş sektörleri hangileridir?

Bu yazımızda Türkiye’de yatırım yapılması halinde para kazandıracak 5 önemli iş sektörünü sıralayacağız.

Yatırım Yapılması Halinde Para Kazandırabilecek 5 Önemli Sektör

Türkiye gelişen bir ekonomiye sahiptir. Bulunduğu coğrafya gereğince hem batı ile hem doğu ile yakın ekonomi içerisindedir. Dolayısıyla ne batının gelişmelerinden uzak kalabilir ne de doğunun ihtiyaçlarına kayıtsız kalabilir. Bu nedenle Türkiye’nin coğrafi avantajlarından yararlanmak isteyen yatırımcılar için katma değeri yüksek yatırımlara yönelmesi önem arz ediyor. Önümüzdeki 10 yıl içerisinde büyük gelişme gösterecek ve yatırımcısının yüzünü güldürecek 5 sektörü açıklayalım.

1) Bilişim ve Teknoloji Sektörü

Dünyadaki teknolojik gelişmeler baş döndürücü bir hızla gelişiyor. Bu teknolojik gelişmelere yabancı durmak ise pek akıllı bir davranış olamaz. Türkiye’nin bundan sonraki yaklaşımı ise teknoloji, innovasyon ve bilişim endüstrisi içinde olacaktır. Bu bakımdan nanoteknoloji, genetik, biyoteknoloji, yeni nesil nükleer yakıtlar, nükleer teknoloji, hidrojen ve yakıt pili teknolojisi, süper iletken teknolojileri, bilgisayar yazılımları, programlama, kodlama  gibi alanlar Türkiye’nin gelecekteki en önemli sektörleri olacaktır. Dolayısıyla bilişim ve teknoloji alanında yatırım yapmak, büyük kazançlar elde etmenin kapısını aralamakla eş anlamlı olacaktır.

2) Tekstil Sektörü

Çin’in son 10 yıl içindeki ucuz iş gücü avantajından yararlanarak ucuza mal ettiği tekstil ürünlerini ucuza pazarlaması nedeniyle, dünya tekstil pazarının üçte ikisi Çin’in eline geçmiş durumdadır. Bu durumun tekstil ihracatçısı olan Türkiye’nin aleyhine olduğu açıktır. Ancak Çin’de üretilen ürünlerin büyük çoğunluğunun kalitesi hepimizin malumudur. Dolayısıyla kalite, hız dar alandaki taleplere cevap verebilme, esneklik, AB piyasalarına yakınlık gibi nedenlerle Türkiye halen tekstil ihracatı alanında avantajlı konumdadır. Bu hususlar dikkate alındığında tekstil alanında yapılacak yatırımlar uzun vadede katma değeri yüksek biçimde kazanç getirecektir. Özellikle küçük ve orta boy işletmelerin bu alanda avantajı büyük firmalardan alacağı öngörülmektedir. Zira son dönemdeki kur değişiklikleri büyük firmaları oldukça sarsmış durumdadır.

3) Elektronik Sektörü

Elektronik ürünlerin insan hayatına kattığı konfor dikkate alınırsa, elektronik cihazlardan vazgeçmek bir yana daha da iyisi olmasını herkes arzu ediyor. Cep telefonu, buzdolabı, çamaşır makinesi, televizyon, elektrikli fırınlar, cep telefonu, bilgisayar… Sayısını çoğaltabileceğimiz bu ürünler hayatımızın merkezine oturmuş durumdadır. Herhangi birinden vazgeçmek neredeyse imkansız. Tüketime dayalı bu ürünlere duyulan ihtiyaç ise her geçen gün artıyor. Dolayısıyla tüketici elektroniği sektörüne yapılacak yatırımların büyük getiri sağlayacağı tartışmasız ortadadır. Önümüzdeki 10 yıl içinde elektronik ürünleri satan mağaza sayısında artış yaşanacağı tahmin edilmektedir.

4) Sağlık Sektörü

İnternet teknolojisinin gelişmesi, televizyon yayınları ve bilgiye ulaşımın kolaylaşması sayesinde insanlarda sağlık alanında bir bilinçlenme yaşandığı bir gerçek. Artan gelir ile birlikte insanlar sağlıklarına daha fazla özen göstermeye de başladı. Organik ürün tüketimi, ilaçsız tedavi yöntemleri son zamanların trendleri olarak dikkati çekiyor. Diğer taraftan sağlık sektörü dünyada yıllık 25 milyar dolarlık bir işlem hacmi yaratmış durumdadır. 10 yıl içinde sektörün 50 milyar dolar seviyesine çıkacağı tahmin ediliyor. Dolayısıyla yatırım yapacak kişilerin alternatif tıp, ilaçsız tedavi yöntemleri, bitkisel tedavi, destek gıdaları, organik tarım gibi alanları dikkate alması gerekiyor. Bilhassa bu alanlarda açılanacak özel hastaneler, tesisler ve klinikler önemli kazanç kapıları olacaktır. Diğer taraftan sağlık turizmi önümüzdeki yıllarda gündemin başlıca konuları olacak gibi duruyor.

5) Çevre ve Geri Dönüşüm Sektörü

Sanayileşme iyi olmasına iyi de bir de sanayileşmenin tahrip ettiği çevre sorunu baş ucumuzda duruyor. Doğada çözünmesi yüzyıllar alan plastik atıkların, petrokimya atıklarının, çevreye aşırı zarar veren pil gibi kimyasal atıkların, hurda araçların, demir çelik, cam, kağıt, lastik gibi ürünlerin çevreye zarar vermeden geri dönüştürülmesi günümüzün önemli konusudur. Ülkemizde de bu konular dikkate alınmış ve gerekli yasal düzenlemeler yapılmıştır. Dolayısıyla çevre dostu üretim teknolojilerini ülkemize getirenler bu alanda ciddi anlamda para kazanabileceklerini söyleyebiliriz. Örneğin doğada çözünebilen market poşeti üretimi, baca filtreleme sistemleri, kirli su arıtma cihazları, güneş enerjisi gibi alternatif enerji kaynakları sağlayıcı cihazlar, geri dönüşüm tesisleri, binaların dış cephe izolasyonu gibi sektörler yüksek meblağlı kazançlar elde edilebilecek alanlardır.

Soru Sorabilir veya Yorum Yapabilirsiniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.