Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama

Ekran Alıntısı3

Ücretsiz kredi notu sorgulamak mümkün müdür? Normalde bankalardan ve finans kuruluşlarından kredi notu sorgulamak program edinmeyi ve belirli bir ücret ödemeyi gerektirmektedir. Ancak kredi notunuzu ücretsiz öğrenmeniz de mümkündür. Size bu yazımızda kredi notunuzu ücretsiz olarak nasıl öğrenebileceğinizi anlatacağız:

1) BANKALARIN KAMPANYALI HİZMETLERİ

Bazen bankalar ürünlerinin tanıtımını yapmak, kendilerine müşteri çekmek ya da kendilerinin reklamını yapmak adına ücretsiz kredi notu sorgulama hizmeti vermektedir. Nitekim Akbank’ın bu türde bir hizmeti bulunmaktadır. Akbank’ın sunmuş olduğu bu hizmetten yararlanabilmeniz için yapmanız gereken ise çok basittir. Android telefonlar için Google Play Store’dan Apple için ise Apple Store’dan Akbank Direkt Mobil’i indirmeniz halinde kredi notunuzu hemen öğrenebilirsiniz. Şöyle ki Akbank Direkt Mobil’i indirdikten sonra Başvuru ve Nakit ihtiyaçlarım menüsünden Risk Raporu (KKB) sekmesinden kredi notunuzu hemen sorgulayabilirsiniz. Ancak bunun için son kullanım süresinin 20 Eylül 2015 olduğunu hatırlatmamız gerekiyor. Aşağıda bu konuya ilişkin linki sizinle paylaşıyoruz.

ÜCRETSİZ KREDİ NOTU SORGULAMAK İÇİN HEMEN TIKLAYIN 

2) BİLGİ EDİNME YOLUYLA KREDİ NOTU ÖĞRENME

Banka ya da finans kurumlarına kredi talebiyle başvurduğunuz zaman bu kurumlar sizin taleplerinizi değerlendirirken ortak bir sistemden kredi notunuza da bakmaktadır. Şayet kredi notunuz sizi riskli grupta gösteriyor ise banka ya da finans kurumu kredi talebinizi reddedecektir. Ret kararı size geldiğinde bankadan izahat isteyebilirsiniz. Çünkü bankaların sözleşme öncesi müşterilerini aydınlatma ve bilgi verme yükümlülüğü bulunmaktadır. Yani keyfi hareket etmeleri mümkün değildir. Aksi halde ilgili banka ya da finans kuruluşu hakkında şikayette bulunabilirsiniz.

3) FİNDEKS’İN BİR KEREYE MAHSUS HİZMETİ

Findeks, kendilerinden kredi notu sorgulama hizmeti satın alan kişilere bir kereye mahsus olmak üzere kredi notunu ücretsiz olarak öğrenmelerine imkan sunmaktadır.

4) KISA MESAJ YOLUYLA  KREDİ NOTU ÖĞRENME

Son zamanlarda cep telefonu operatörlerinin bazıları müşterilerine yönelik olarak kredi notu sorgulama hizmeti sunmaktalar. Bu operatörlerden biri de Turkcell. Turkcell hatta sahip olanlar tek bir kısa mesajla kredi notunu öğrenebilmektedir. Bunun için yapılması gereken çok basittir. Turkcell hattınız üzerinden araya boşluk bırakmak suretiyle TC kimlik numaranızı ve doğum tarihinizi yazdıktan sonra 1122’ye kısa mesaj atmanız halinde kredi notunuz cep telefonunuza bildirilecektir. Ancak burada şu hususu vurgulamamız gerekiyor. Turkcell bu sorgulama hizmeti için ücret talep edebilir. Ücret talep edilip edilmeyeceğini mesaj atacağınız gün teyit etmeniz yararınıza olacaktır. 

Soru Sorabilir veya Yorum Yapabilirsiniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.