Vefat Eden Kişinin Kredi Borçları Ne Olur?

Nakit ihtiyaçlarının giderilmesi ya da ileriye dönük yatırım yapılması yahut o an ihtiyaç duyulan bir giderin karşılanması gibi saiklerle bankalardan kredi çekilmekte ve belirli taksitlerle bu kredilerin geri ödenmesine çalışılmaktadır. Benzer şekilde taksitli alışveriş ya da nakit avans sağlaması nedeniyle kredi kartları da sıklıkla kullanılmakta ve bu kartların da borcu birikmektedir. Ancak kredi kullanan kişinin vefat etmesi durumunda bu borçlardan kim sorumlu olacaktır. Kredi borcunun çok cüzi olduğu durumlarda bu soru çok akla gelmese de binlerce lirayı bulan kredi borçlarının varlığı halinde vefat eden kişinin kredi borçları ne olur, ölen kişinin kredi borçlarını kim öder, vefat edenin borçları ne olur, ölen kişinin borcu silinir mi şeklinde bir çok soru vefat edenin yakınlarını düşündürmektedir.

Mirasçılar Borçlardan Sorumludur

Miras hukukunda genel kural şudur: bir kimse öldüğü anda onun mirasçıları ölenin tüm mal varlığı haklarına sahip olur. Bu durumda borçlar da malvarlığına dahil olduğu için ölenin borçlarında da mirasçıları sorumlu olur. Bu nedenle banka kredi borçlarından da kredi borçlarında da ölen kişinin mirasçıları sorumlu olacaktır.

Ölen Kişinin Hayat Sigortası Olup Olmadığı Önemli

Kimi zaman bankalar ihtiyaç ya da konut kredilerini kullandırırken hayat sigortası yaptırılmasını zorunlu tutabiliyor. Böylece kişi bir sebeple vefat ederse, sigorta şirketi sigorta poliçesinde belirtilen tazminatı ölenin yakınlarına ödüyor. Tabi burada öncelikle banka alacağını tahsil ediyor.

Banka hayat sigortasını zorunlu tutmasa bile kişinin kendisi hayat sigortası yaptırabilir.

Hayat sigortası ile ilgili şunları belirtmekte yarar var. Ölen kişinin intihar etmemesi gerekiyor. Ayrıca hayat sigortası yaptırırken sigorta şirketine doğru bilgiler vermesi de zorunlu. Mesela ağır bir hastalığı var ve bunu sigorta şirketine bildirmemiş, ölüm de bu sebeple gerçekleşmiş ise sigorta şirketi tazminat ödemesi yapmayacaktır.

Kredi Kartlarında Hayat Sigortası Bulunmuyor

Bankalar kredi kartlarından kullandırılan nakit avans ya da taksitli alışveriş gibi harcamalar için hayat sigortası uygulaması bulunmuyor. Eğer isteğe bağlı hayat sigortası da yapılmamış ise ölen kişinin kredi kartı borçlarından mirasçıları sorumludur.

Mirasçılar Kredi Borcunu Ödemek İstemiyorsa Ne Yapmalıdır?

Şayet ölen kişinin borçları çok fazla ve miras kalan diğer mallar da borcu ödemeye yetmiyor, mirasçılar da bu borçları ödemek istemiyorsa, ölüm tarihinden itibaren 3 ay içinde Sulh Hukuk Mahkemesi’nde mirasın reddi davası açarak, mirasçılıktan çıkabilirler. Eğer bu 3 aylık süre geçirilirse bir daha böyle bir dava açılamayacağı için borçlardan da sorumlu olacaklardır.

Soru Sorabilir veya Yorum Yapabilirsiniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.