Yurt Dışında Yaşayanlara Konut Kredisi

Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları, konut alarak Türkiye’de yatırım yapmak isteyebilirler. Özellikle TL’nin yabancı para karşısında değerinin düşük olduğu dönemlerde ucuz yoldan konut sahibi olmak güzel bir yatırım anlamına gelebilir. Bu gibi durumlarda paranın zaman içindeki değeri ve faiz oranlarındaki değişkenlik dikkate alındığında peşin parayla konut almaktansa taksitle konut almak daha cazip bir tercihtir. Söz gelimi Türk Lirası dolar karşısında değer kaybediyorsa; bugün 1 dolar 3,50 TL olduğunu varsayarsak, 100.000 dolar 350.000 TL’ye eşittir. Siz 350.000 TL’ye konut aldınız. 5 yıl sonra 1 dolar 5 TL olduğunu düşünelim, bu durumda 100.000 dolar 500.000 TL’ye eşit olacak. Dolayısıyla 5 yıl içinde paranız dolarda kaldığında neredeyse %30 kar etmiş olacaksınız. Bu sırada evin değeri de zaman içerisinde artması halinde hem döviz üzerinden hem de konut üzerinden kazanç elde etmiş olacaksınız. Bu örnekten de anlaşılacağı üzere yurt dışında yaşayan vatandaşların bulundukları ülkenin para birimine göre banka kredisi ile konut almaları akılcı bir yöntem olabilir. Dolayısıyla yurt dışında yaşayanlar Türkiye’den konut alabilir mi sorusunun cevabını evet olarak ifade edebiliriz.

Gurbetçi Vatandaşlar İçin Mortgage Kredisi Farklılık Gösterir Mi? 

Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız Türkiye’den ev almak istedi ve kredi çekmek için bankaya başvuru yaptı, bu durumda Türkiye’de yaşayan kişiye uygulanan şartlar ile yurt dışında yaşayan vatandaşa uygulanan şartlar arasında bir farklılık olur mu? Hemen söyleyelim, yurt dışında yaşayanlara konut kredisi söz konusu olduğunda Türkiye’de yaşayanlar ile aralarında herhangi bir farklılık söz konusu değil. Yani yabancı ülkede yaşayan Türk vatandaşı konut kredisi almak istediğinde, Türkiye’de yaşayan bir kişi gibi kredisini alır. Bu anlamda uygulanacak faiz oranları, taksit miktarı ya da talep edilecek masraflarda herhangi bir değişiklik olmaz.

Yurt Dışında Yaşayanlardan Konut Kredisi İçin İstenen Belgeler

Yabancı ülkede yaşayan Türk vatandaşları konut kredisi almak için bankaya başvurduklarında kendilerinden istenen belgeler şu şekildedir:

 • Vergi kimlik numarası
 • Pasaport ya da Türkiye Cumhuriyeti kimlik belgesi (nüfus cüzdanı)
 • Satın alınacak konuta ait kat irtifakı ya da kat mülkiyeti tapusu
 • Kredi alacak kişinin resmi makamlardan onaylı yurt dışında ikamet ettiği adres
 • Gelir belgesi (çalıştığı yerden alınacak)
 • Çalıştığı ülkedeki vergi belgesi
 • 3 aylık hesap ekstresi (kredi kartı ekstresi de kabul edilmektedir)

Bu belgeler dışında bankanın kefil isteyip istemediği tamamıyla bankanın uygulamasına kalmıştır. Banka kefil isteyebileceği gibi buna gerek görmeyebilir. Ancak evli olan kişiler için eş onayı yabancı ülkede yaşayan vatandaşlar için de zorunludur.

Ziraat Bankası Yurt Dışı Yerleşiklere Konut Kredisi 

 

Ziraat Bankası tarafından “Yurt Dışı Yerleşiklere Konut Kredisi” sloganıyla başlattığı kredi kampanyası kapsamında yurt dışında ikamet edenlere kredi imkanı sunulmaktadır. Ziraat Bankasının sunduğu kredi imkanı kampanyası şunları içermektedir:

 • Bu krediden yurt dışında yaşayan ve Türkiye’den konut ve bireysel işyeri satın almak isteyen gerçek kişiler faydalanabilmektedir. Krediyi kullanacak kişinin Türk vatandaşı olmasının bir önemi yoktur.
 • Kredi 120 aya kadar vade ile sunulmaktadır.
 • Verilecek kredinin miktarı satın alınacak gayrimenkulün ekspertiz değerinin %50’sine kadardır.
 • Kredi verilmesi halinde krediye konu gayrimenkul üzerine ipotek tesis edilmektedir. Gerekli görülmesi halinde kefil gibi ek teminat talep edilebilir.
 • Krediler TL cinsinden kullandırılmaktadır.

 

 

Soru Sorabilir veya Yorum Yapabilirsiniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.