Yurtiçinde veya Yurtdışında Birine Hızlı ve Masrafsız Para Nasıl Gönderilir?

Yurtiçinde veya yurtdışında birine para göndermek hem vakit hem de para alan bir süreçtir. Örneğin Arjantin’de bulunan birine Türkiye’den 1000 Euro para göndermek istediğinizde en az 38 Euro işlem üceti ödemeniz gerekiyor. Ayrıca bu işlemi yaparken parasal sınırınız olduğu gibi göndermek istediğiniz miktar arttıkça ödeyeceğiniz işlem ücreti de artmaktadır. Dahası gönderdiğiniz paranın hesaba geçmesi kimi zaman günler almaktadır. Peki yurtdışında bulunan birine sınırsız miktarda, hızlı ve masrafsız para gönderme imkanı var mıdır?

Bu yazımızda size yurtiçinde ya da yurtdışında bulunan birine hızlı, masrafsız ve para gönderme limiti olmaksızın nasıl para transfer edilebileceğini anlatmaya çalışacağız.

Hızlı, Masrafsız ve Limitsiz Para Transferi

Son günlerde Bitcoin, Ripple, Litecoin gibi daha önce adını duymadığımız bir takım kripto para isimleri duydunuz. Ancak kripto paralar, daha çok bunların alınıp satıldığı borsalardaki değer artışlarıyla gündeme geldi. Oysa kripto paraların asıl ortaya çıkış nedeni para transferindeki aksaklıkların önüne geçmek, en hız ve masrafsız para gönderimini sağlamak olduğunu herkes gözden kaçırdı Ancak geçtiğimiz bir kaç ay içerisinde dünyanın bir çok dev bankası para göndermedeki bu kolaylığı dikkate alarak para transferinde kripto paraların alt yapısını kullanmaya başladı. Bu firmalar içerisinde örneğin Türkiye’den bildiğimiz Akbank da var.

Kripto paraların alt yapısını kullanarak para gönderme sadece bankaların değil sıradan bir vatandaşın da kolaylıkla yararlanabileceği bir sistem. Kripto para alt yapısını kullanarak hem yurt içinde hem de yurt dışında bulunan birine masrafsız ve maksimum 10 dakika gibi bir zaman için de para transferi gerçekleştirebilirsiniz.

Kripto para alt yapısını kullanarak para transfer edebilmek için yapmanız gereken tek şey, bu paraların alınıp satıldığı borsalara (sanal para piyasalarından birine) üye olmak. Peki kripto para borsasına nasıl üye olunur? Kripto paralarla nasıl para transferi yapılabilir?

Kripto Para Altyapısını Kullanarak Nasıl Para Transferi Yapılabilir?

Kripto para piyasası diye tanımlanan sistem yaygın olarak Bitcoin borsası olarak biliniyor. Bu piyasanın genel adı ise sanal para piyasasıdır. Sanal para piyasalarında bitcoin, ripple, litecoin, nxt, monero, dash ve sayıları binleri bulan kripto paralar alınıp satılmaktadır. Dolayısıyla bu paraların her birinin bir değeri bulunuyor. Ayrıca her bir sanal para borsasında hesap açtığınız zaman bu paraları sanal para borsaları arasında transfer edebilmeniz için size harf ve rakamlardan oluşan bir cüzdan numarası veriliyor. Bu numaralar her bir kripto para için farklı oluyor. Örneğin sanal para borsasında hesap açtığınız zaman o borsada işlem gören ne kadar kripto para varsa sistem otomatik olarak her bir kripto para için farklı cüzdan numarası atıyor. Dolayısıyla örneğin siz bir kişiye ripple göderecekseniz, ripple’a ait cüzdan numarasını kullanmanız gerekiyor. Ya da litecoin gönderecekseniz litecoin’e ait cüzdan numarasını kullanmanız gerekiyor.

Kripto paraların alınıp satıldığı çok sayıda salan para borsası bulunuyor. Örneğin www.poloniex.com, www.bittrex.com, www.binance.com kripto paraların en yaygın alınıp satıldığı borsalardan bir kaçıdır. Bunu neden yazdık? Çünkü siz her bir borsaya üye olduğunuzda her bir borsada ayrı ayrı kripto paralar için farklı cüzdan numarasına sahip oluyorsunuz. Dolayısıyla diyelim ki www.poloniex.com adresinde bulunan kripto paranızı www.bittrex.com adresinde bulunan hesabınıza göndermek istiyorsanız, poloniex adresindeki hesap numaranızı ve bittrex adresindeki hesap numaranızı kullanmanız gerekiyor. Benzer şekilde bir başkasına kripto para göndermek istiyorsanız, hangi sanal para borsasındaki hesaptan para gönderecekseniz, o borsadaki hesabınıza giriş yapacaksınız ve kripto para göndermek istediğiniz kişinin hangi borsadaki hesabına para gönderecekseniz o cüzdan numarasını yazarak para göndereceksiniz.

Şuana kadar yazdıklarım nedeniyle biraz kafanız karıştı muhtemelen ve hatta hiç bir şey anlamadınız. Şimdi somut bir örnekle size kripto paralar üzerinden nasıl para göndereceğinizi anlatalım. Hemen şunu da belirtelim ki ister kendi hesaplarınız arasında isterse farklı kişiler arasında bu işlemi yapın, ister yurt içinde ister yurt dışında bulunan birine para gönderin hepsinin mantığı aynı işliyor. Adım adım kripto para alt yapısını kullanarak masrafsız ve hızlı para nasıl gönderilir açıklayalım. Örneğin Türkiye’de yaşıyorsunuz ve ABD’de bulunan birine ya da kendi işletmenize 100 bin dolar göndereceksiniz. Yapmanız gereken şunlar:

  1. Adım: Öncelikle sanal para borsalarından birinde hesap açmalısınız. Ayrıca para göndereceğiniz kişinin de aynı şekilde bu borsalardan birinde hesabı olmalıdır.En yaygın sanal borsaları www.poloniex.com, www.bittrex.com, www.binance.com‘dur.  Bunun dışında Türkiye’de kurulmuş sanal para borsaları da bulunuyor. Türkiye’deki sanal para borsasına örnek olarak www.koinim.com örnek gösterilebilir.
  2. Adım: Sanal para borsalarından birinde hesap açtıktan sonra bu borsalardan birinden göndereceğiniz para miktarı kadar en az masraf çıkartan kripto parayı en uygun fiyattan alıyorsunuz. Kısaca söylemek gerekirse paranız kadar kripto para satın alıyorsunuz. Çünkü bu kripto paraların değeri yükselip düşebilmektedir. Ayrıca bazı para birimleri para gönderme sırasında komisyon kesebilmektedir. Gerçi kestikleri komisyon, bankaların kestiği komisyonun yanında devede kulak kaldığını söyleyelim. Mesela 100 bin dolarlık bir işlem için 10 TL gibi bir komisyon alabiliyorlar.
  3. Adım: Satın aldığınız kripto paranın türü ne ise örneğin ripple aldıysanız, göndereceğiniz hesaptaki ripple kripto para birimine ait cüzdan numarasını yazıp en fazla 10 dakika gibi bir süre içinde paranızı gönderebilirsiniz.
  4. Adım: Parayı gönderdiğiniz kişi ise aldığı kripto parayı ister o anda isterse en uygun fiyatı yakaladığı anda tekrar paraya çevirerek hesabına aktarabilir.

Bu sistemde anlattığımız blockchain teknolojisidir. Bu teknoloji sayesinde para transferleri hem hızlı hem de güvenilir hale gelmiştir. Şunu da belirtelim ki cüzdan numaralarının kime ait olduğu tespit edilemediğinden parayı kimin gönderdiği ya da parayı kimin aldığı belirlenememektedir. Bu nedenle gizli bir şekilde para göndermeye imkan tanıdığı için bu sistem oldukça rağbet görmektedir.

Kripto Para Alt Yapısını Kullanarak Nerelere Para Gönderebilirim? 

Kripto para alt yapısını kullanarak hem yurt içinde hem de yurt dışında bulunan kendiniz de dahil herkese çok kısa sürede para gönderebilirsiniz.

Kripto Para Alt Yapısını Kullanarak Ne Zaman Para Gönderebilirim?

Kripto para alt yapısının kullanarak 7 gün 24 saat para gönderebilir ve para alabilirsiniz. Çünkü sanal para piyasaları 24 saat şeklinde tasarlanmıştır. Günün her saatinde sanal para piyasalarında kripto para satılıp alınabilmektedir. Dolayısıyla para transferi işlemi de sürekli yapılmaktadır. Bu sayede bankaların EFT saatleri gibi bir sorunla uğraşmak zorunda kalmıyorsunuz.

Soru Sorabilir veya Yorum Yapabilirsiniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.