Zengin Olmak İçin Dikkate Almanız Gereken 10 Altın Kural

Para kazanmak, zengin olmak, rahat bir yaşam sürmek herkesin hayali olsa gerek. Öyle olmasaydı ekonomi sektörü bu kadar hareketli olmazdı. Çalışan ve emek ortaya koyan herkes, bu çalışmalarının karşılığında biraz da yüzünün gülmesini istiyor tabi ki. Zengin olmak, rahat yaşam sürmek, istediğiniz bir çok şeyi satın alabilmek, düşünmeden harcayabilmek, yarın ne olacak diye düşünmeden yaşayabilmek güzel olmasına güzel de peki nasıl zengin olunur?

Bu yazımızda zengin olmak için ne yapmak gerekiyor sorusuna cevap vermeye çalışacağız. Aşağıda madde madde zenginliğe giden yolu gösteriyoruz. Belki birilerinin işine yarar ve ülkemiz yeni zenginler kazanır.

Zengin Olmak İçin Uymanız Gereken 10 Altın Kural

1) Her Kuruşun Kıymetini Bilmelisiniz

Küçük para yoktur. Her para ayrı bir değer taşımaktadır. Kimi paranın değeri büyük kiminin değeri küçük. Bunun bir önemi bulunmuyor. Bir kuruş belki tek başına bir anlam ifade etmiyor ama kuruşlar bir araya geldiğinde değeri de büyüyor. Damlaya damlaya göl olur sözünü akıldan çıkarmadan her bir kuruşunuzun hesabını doğru yapmalısınız. Burada her bir kuruşun değerini bilin derken cimrilik edin demiyoruz, aksine paranızın kıymetinin farkında olmanızı ve en ufak detayı kaçırmamanızı öğütlüyoruz.

2) Vazgeçmeyin, Israrcı Olun

Dünya 3 günlük değil. Her gün yeni bir süpriz yeni bir gelişme ile uyanıyoruz. Zorluklar sizi yıldırmamalı. Bugün kaybetmeniz yarın kazanmayacağınız anlamına gelmemelidir. Kaybettiğinizde hiç bir şey bitmiyor. Aksine edindiğiniz tecrübe ile yeniden başlama enerjisi doğuyor. Düştüğünüz yerden kalkın ve yolunuza devam edin.

3) Akılsız Harcama Yapmayın

İnsan hayatı kendisi için yaşıyor. Sizin dışınızda kalanların ne der düşüncesi ile hayatınızı bambaşka bir yere çekmenin anlamı yok. Bulunduğunuz konuma göre ve karakter yapınıza uygun olarak harcama yapmalısınız. “Aman bu ne der” diye paranızı anlamsız yere har vurup harman savurmayın. Yarın paranız olmadığında “o ne der” diye düşündüğünüz kişi, emin olun yüzünüze bakmayacaktır.

4) Hesaplı ve Planlı Harcama Yapın

Hiç bir zengin gelişine yaşamaz. Parasının hesabını bilir ve nereye ne harcama yaptığını iyi takip eder. Siz bakmayın “yahu ben para nereden geliyor, nereye gidiyor anlamıyorum” diyen tiplere. Onların şöyle bir arkasını karıştırın, paralarını hangi mal varlıklarına yatırdığını anlarsınız. Dolayısıyla özenti olup düşüncesiz harcamak yerine akıllı harcama yapmalı ve mümkünse harcamalarınızı kayıt altında tutmalısınız.

5) Gereksiz Harcamalarınızı Sonlandırın

Hayat standardınızdan ödün vermeden gereksiz olduğunu düşündüğünüz harcamalarınızı sonladırabilirsiniz. Bu tür harcamalara son vermeniz halinde yılda büyük miktarlarda para arttırdığınızı göreceksiniz. Sigara, alkol gibi sayısını çoğaltabileceğimiz gereksiz ürünleri kullanmaya son verin mesela. Gereksiz harcamalarım neler diye düşünüyorsanız şöyle yapın. Elinize bir defter alın, aylık harcamalarınızı kalem kalem yazın ve sonra ay sonunda defterinizi inceleyin. Emin olun bu parayı buna niye vermişim diye kendi kendinizi sorgulayacağınız bir çok şey bulacaksınız.

6) Çalışmalarınız Verimli Olsun

İnsan çalışmaya koyulunca sürekli olarak aynı performansı gösteremez. Dolayısıyla işe başlamadan önce kendinizi tanımalı ve hedefli olarak çalışmalısınız. Zengin insanlara baktığınızda sanki her gün eğlence her gün tatil havasında sanırsınız. Ama öyle değil. Miras yedilerle emeğiyle zengin olanları karıştırmayın. Emeğiyle zengin olanlar kendi potansiyellerinin ne olduğunu bilenlerdir.

7) Sektör Hareketliyken Kazanç Elde Edin

Her sektörün bir günü olur. O dönemde o sektörde tarbir yerindeyse bir koyar on alırsınız. İşte bu gibi zamanlarda kazanç sağlayacak atılım yapmaktan çekinmeyin. Yatırım riski sever ve risk ne kadar yüksekse getiri de o kadar fazladır. Riski azaltmak için de tecrübeli kişilere danışmalısınız. Unutmadan hep ben kazanayım diyemezsiniz. Siz kazanırken sizi kazanca götüren kişileri de memnun etmelisiniz ki kazancınız bol olsun.

8) Pazarlık Etmekten Çekinmeyin

Herkes malını ya da emeğini en iyi fiyattan pazarlamak ister. Bu doğru ama alıcı için de o mal ya da hizmeti en ucuz fiyattan almak en iyisidir. Haklı olarak örneğin bir malın fiyatı 100 TL ve sizin de 100 TL’nin varsa 1 tane o maldan alabilirsiniz. Ama o malı pazarlıkla 50’ye düşürürseniz hem o malı alır hem de cebinizde para kalır. Dolayısıyla ne alıyorsanız alın, pazarlık yapmayı ve en iyi fiyatı kollamayı unutmayın.

9) Birikimlerinizi Doğru Yatırımlarla Büyütün

Para kazandık ve bankaya koyduk. Sonra ne olacak? Enflasyonun yıkıcı etkisi altında paranın pul olmasını mı bekleyeceğiz? Tabi ki hayır. Birikmiş paralarınızı az demeden çok demeden yatırıma dönüştürmelisiniz. Ev, arsa, araba, hisse senedi, ortaklık, altın, döviz yatırımlarınızı değerlendirebileceğiniz bir kaç alandan biridir.

10) Kazancınızın Bir Kısmını Yatırım Yaparak Biriktirin

Maaşlı çalışan olabileceğiniz gibi ticaret de yapıyor olabilirsiniz. Hiç önemli değil. Kazancınızın aşağı yukarı %10’luk kısmını bir kenara ayırın ve ne kadar olursa olsun, altın ya da döviz gibi yatırım araçlarında değerlendirin.

Son Olarak Diyeceklerimiz

Arama motorlarında zengin olmak için dua, zengin olmak için muska, zengin olmak için ayetel kürsi, zengin olmak için dua, zengin olmak kader mi, zengin olmak için çekilecek zikirler, zengin olmak için çok etkili dua, zengin olmak için çok keskin dua, zengin olmak için denenmiş dualar, zengin olmak için esmaül hüsna  gibi kelimelere rastlayabiliyoruz. Bunları yapmak manevi olarak doğrudur ama bir de fiilen yapmanız gerekenler olduğunu unutmamalısınız. Zengin olmak için kolları sıvayıp işe koyulmalı ve sonrasında zenginliği istemelisiniz. Zenginlik madem ki paraya dayanıyor, o zaman para kazanmanın yollarını aramalısınız.

Para kazanmak istiyorsanız yeni iş fikirlerini içeren yazılarımızı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Soru Sorabilir veya Yorum Yapabilirsiniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.